Suchy kaszel w terapii lekiem przeciwnadciśnieniowym

Stosujesz leki przeciwnadciśnieniowe i dokucza ci uporczywy kaszel? Koniecznie przejrzyj swoją apteczkę. Jeśli twoje leki należą do grupy tzw. inhibitorów konwertazy angiotensyny, której głównymi przedstawicielami są: kaptopril, enalapril,ramipril,lizynopril, chinapril, cylazapryl, to może oznaczać, że odczuwasz działanie niepożądane tych leków.
Suchy kaszel - Objawy i przebieg
Suchy kaszel w trakcie terapii inhibiotorami angiotensyny odczuwa 5-10% leczonych.
Mechanizm działania tej grupy leków polega m.in. na hamowaniu rozkładu endogennych peptydów rozszerzających naczynia krwionośne (bradykininy) co pozwala znacząco obniżyć ciśnienie krwi i uzyskać pożądany efekt leczniczy. Duże stężenie kinin powoduje jednak skurcz oskrzeli i objawia się suchym, męczącym kaszlem. Kaszel nie wynika wówczas ze stanu zapalnego dróg oddechowych.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Jeśli zażywasz leki z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny i odczuwasz suchy kaszel, który trwa od dłuższego czasu i nie ustępuje mimo stosowania preparatów łagodzących objawy przeziębienia, niezwłocznie zgłoś to swojemu lekarzowi. Byc może lekarz prowadzący zaordynuje inny, równie skuteczny w leczeniu nadciśnienia lek który nie powoduje działania niepożądanego w postaci kaszlu.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
„Farmakologia i toksykologia”, E.Mutscheler, MedPharm Polska, 2012, str. 573-574
„Kompendium farmakologii”, pod red. W.Jańca, PZWL, 2005, str.156
Kategorie ATC:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.
- Tagi:
- suchy kaszel