Zaloguj
Reklama

Leki w nadciśnieniu tętnicznym - dlaczego warto regularnie zażywać?

Autorzy: mgr Joanna Naczyńska
Tabletki
Fot. Pantherstock
Tabletki
(5)
Leki w nadciśnieniu tętnicznym
Reklama

Leczenie nadciśnienia zwykle jest planowane na czas nieokreślony  i prowadzone jest przez całe życie.
Rodzaj leków obniżających ciśnienie i ich dawkowanie ustala lekarz.

Leki w nadciśnieniu tętnicznym - Objawy i przebieg

Leczenie nadciśnienia łagodzi przebieg choroby, zapobiega powikłaniom i wydłuża życie chorych, leczenie jest długotrwałe, a jego skuteczność zależy od zdyscyplinowania chorego.


Nieleczone nadciśnienie prowadzi do:

  • zmian w układzie sercowo-naczyniowym,
  • przerostu lewej komory serca i niewydolności krążenia,
  • rozwoju zmian miażdżycowych w tętnicach wieńcowych,
  • rozwoju choroby wieńcowej.

 

Samowolne przerywanie zażywania leków obniżających ciśnienie prowadzi do ponownego wzrostu ciśnienia i niekorzystnych następstw takich jak:


Niebezpiecznie jest leczyć się u kilku lekarzy nie wiedzących o sobie wzajemnie, można wówczas doprowadzić do zażycia zbyt dużej dawki tego samego leku pod różnymi nazwami handlowymi.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Wiele leków poza korzystnym działaniem leczniczym może wywoływać objawy uboczne. Działania niepożądane leków są jednak niewielkie i występują tylko u niektórych osób, często ustępują w trakcie leczenia.


Jeżeli objawy uboczne stosowania leków są nasilone, należy zgłosić to lekarzowi prowadzącemu. Lek może zostać zastąpiony innym, lepiej tolerowanym przez organizm jednak tylko po konsultacji z lekarzem.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. „Choroby wewnętrzne” pod red. F. Kokota, Tom 1 str. 173-195 PZWL 2004
  2. „Wytyczne ESH/ESC dotyczące postępowania w nadciśnieniu tętniczym w 2013 roku” Kardiologia Polska 2013; 71, supl. III: 27–118

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze