Zaloguj
Reklama

By-passy, czym są?

Pomiar ciśnienia
Fot. medforum
Pomiar ciśnienia
(4)
Reklama

By-passy (inaczej: bajpasy, operacja pomostowania aortalno- wieńcowego), to zabieg wykonywany u osób z choroba wieńcową, w celu poprawy ukrwienia mięśnia sercowego. Operacja ta polega na doprowadzeniu krwi do wszystkich naczyń, dzięki pomocy sztucznych połączeń pomiędzy aortą a tętnicami wieńcowymi.

By-passy - Objawy i przebieg

Jako by-passy wykorzystywane są naczynia, które w większości przypadków pobierane są z podudzia (fragmenty żył) bądź jest to tętnica piersiowa wewnętrzna. Pacjent przed wykonaniem zabiegu, jest zawsze odpowiednio przygotowywany (przeprowadzane są badania morfologiczne, wymaz z jamy ustnej, nosowo-gardłowej), konieczne są także szczepienia przeciwko WZW typu B. Operacja pomostowania, wykonywa jest tylko i wyłącznie na podstawie szczegółowych badań kardiologicznych a kluczowe znaczenie o jej wykonaniu ma wynik koronografii.

Oczywiście nie każdy pacjent może zostać poddany zabiegowi, przeciwwskazaniem do zabiegu jest:

  • upośledzenie wydolności mięśnia sercowego
  • w przypadku gdy tętnica wieńcowa zwężona jest na całym jej przebiegu
  • inne przeciwwskazania zdrowotne

We wskazaniach do wykonania zabiegu wymienia się m.in.:

  • choroba naczyń wieńcowych trwająca minimum 3 lata z pełnymi jej objawami
  • duże zwężenie światła tętnicy wieńcowej (najczęściej lewy pień)

Zabieg pomostowania może być związany z wystąpieniem powikłań, wśród których najczęściej wymienianymi są: udar mózgu, zawał serca czy różnego rodzaju zakażenia rany.

Po operacji konieczny jest zażywanie leków, kontrole kardiologiczne oraz zmiana trybu życia, kluczowa role odgrywa tutaj (właściwa dieta, unikanie kawy, mocnej herbaty, alkoholu, regularna aktywność fizyczna) i wszelkie inne zalecenia lekarskie. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów, należy jak najszybciej skontaktowac się z lekarzem- kardiologiem.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze