Stres psychiczny a nadciśnienie tętnicze

Zapadalność na nadciśnienie tętnicze wiąże się z różnymi bodźcami stresowymi. Reakcja stresowa ma za zadanie przestrojenie funkcji metabolicznych i immunologicznych, tak aby umożliwić przeżycie organizmowi w sytuacji zagrożenia zewnętrznego.
Spis treści:
Co powoduje nadciśnienie?
Oprócz czynników fizycznych jakimi jest temperatura, głód, wysiłek fizyczny, wyróżnia się również stres psychiczny wywołany między innymi przez negatywne oddziaływania interpersonalne lub nadmiar problemów pojawiających się do rozwiązania w danym czasie.
Stres uaktywniając układ współczulny powoduje wzrost wydzielania katecholamin, glikokortykosteroidów, glukagonu, hormonu wzrostu i reniny. Ma decydujący wpływ na parametry reologiczne krwi i procesy immunologiczne. Podczas stresu w organizmie pojawia się tendencja do wzrostu agregacji płytek krwi, zwiększa się stężenie osoczowych czynników krzepnięcia i pojawia się redystrybucja przepływu krwi.
Powtarzający się stres – ostry i długotrwały może doprowadzić do rozwoju przewlekłego procesu zapalnego w ścianie naczyń i przyśpieszyć tym samym rozwój miażdżycy. Stres powoduje przyśpieszenie akcji serca i wzrost przepływu krwi w mięśniach szkieletowych. Badania wykazały, że jednym z czynników wywołujących nadciśnienie tętnicze jest stres. Podczas działania bodźca zewnętrznego wzrasta wartość ciśnienia tętniczego, który wraca do normalnych parametrów po ustaniu działania bodźca wywołującego stres. W japońskich badaniach wykazano, że narażenie na stres w miejscu pracy miało istotny wpływ na wystąpienie nadciśnienia tętniczego.
Stres w miejscu pracy, fot. panthermedia
Stres w miejscu pracy
Stres w miejscu pracy ma ogromny wpływ na rozwój hipercholesterolemii, a brak równowagi między wymaganiami pracodawcy, a otrzymywanym wynagrodzeniem- z podwyższeniem wskaźnika masy ciała, zmniejszeniem napięcia nerwu błędnego i zwiększeniem częstości nadciśnienia tętniczego. W trakcie programu CARDIA udowodniono, że ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego jest dwukrotnie wyższe u osób niecierpliwych (poczucie ciągłego braku czasu i konieczności ciągłego pośpiechu, które ujawnia się nawet podczas spożywania posiłku). Wśród badanych zauważono również zależność między wzrostem ciśnienia tętniczego w czasie narażenia na stres i wystąpieniem zwapnień w tętnicach wieńcowych.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Stres psychiczny a nadciśnienie tętnicze, Anna Kaczyńska, Zbigniew Gaciong Przegląd Lekarza