Zaloguj
Reklama

Przyczyny niskiego ciśnienia tętniczego krwi

Wpływ silnego stresu na kobiety
Fot. medforum
Wpływ silnego stresu na kobiety
(0)

Niskie ciśnienie tętnicze krwi to inaczej, niedociśnienie tętnicze, które w przeciwieństwie do zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego krwi, nie zagraża życiu pacjenta. Światowa Organizacja Zdrowia WHO, określiła, iż o niedociśnieniu mówimy gdy wartość ciśnienia krwi jest poniżej 100/60 mmHg w przypadku kobiet oraz poniżej 110/70 mmHg w przypadku mężczyzn.

Reklama

Zbyt niskie ciśnienie krwi może prowadzić do zawrotów głowy, zmęczenia, mdłości, zaburzeń koncentracji, wolniejszego reagowania na różnego rodzaju bodźce a nawet omdleń. Każdy pacjent odczuwa spadek ciśnienia indywidualnie, wielu z nich skarży się na bóle głowy o charakterze rozlanego ucisku.
 
Przyczyny niskiego ciśnienia tętniczego krwi i domowe sposoby na jego podniesienie

W chwili obecnej możemy wyróżnić:

  • niedociśnienie tętnicze pierwotne, któremu towarzysza wyżej opisane objawy. W przypadku tego schorzenia istnieje możliwość ustalenia przyczyny pierwotnej niedociśnienia tętniczego krwi, takie jak np. wrodzona predyspozycja czy zmniejszona elastyczność ściany naczyń tętniczych. Zanim podejmie się decyzje o leczeniu, warto skontaktować się z lekarzem kardiologiem. Wśród domowych sposobów, podnoszenia niskiego ciśnienia krwi, wymienia się m.in.: regularne uzupełnianie płynów, wypicie chłodniejszego napoju, spacer, jazdę na rowerze, wypicie prawdziwej kawy czy zjedzenie czegoś słonego. Wraz z wiekiem każdy pacjent, sam wie co należy zrobić by podnieść sobie ciśnienie tętnicze krwi
  • niedociśnienie tętnicze wtórne, inaczej objawowe, które występuje jako objaw wielu chorób (np. obwodowa niewydolność krążenia, niedoczynność nadnerczy, rozległe oparzenia).  W tej sytuacji, leczenie związane jest z łagodzeniem objawów towarzyszących hipotonii, gdyż towarzyszą one innym objawom charakterystycznym dla danej choroby. Zażywanie jakichkolwiek leków, powinno odbywać się zgodnie ze wskazaniami lekarza. Jego celem jest złagodzenie dolegliwości, warunkowanych niskim ciśnieniem tętniczym w hipotonii objawowej, i powinno zmierzać przede wszystkim do zlikwidowania lub opanowania choroby podstawowej oraz do łagodzenia jej skutków postępowaniem opisanym przy omawianiu niedociśnienia pierwotnego, w ścisłej współpracy z lekarzem.


W przypadku, zbyt częstych spadków ciśnienia tętniczego krwi, należ zgłosić się do kardiologa w celu sprawdzenia czy mamy do czynienia z pierwotnym czy wtórnym niedociśnieniem tętniczym. Pamiętajmy o tym, iż spadki ciśnienia tętniczego krwi utrudniają sprawne i normalne funkcjonowanie w ciągu dnia.  Nie należy samemu zażywać jakichkolwiek leków podwyższających ciśnienie tętnicze krwi jeśli nie jest to uzgodnione z lekarze. Można jedynie spróbować domowych metod na jego podwyższenie.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze