Zaloguj
Reklama

Mity na temat nadciśnienia

Pomiar ciśnienai tętniczego
Fot. shutterstock
Pomiar ciśnienai tętniczego
(0)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że ponad miliard ludzi na całym świecie boryka się z wysokim ciśnieniem krwi. Jednak pomimo wciąż rosnącej liczby osób z nadciśnieniem nadal jest ono lekceważone i błędnie rozumiane. Poznaj najbardziej powszechne mity z nim związane.

Reklama

Spis treści:

  1. Nadciśnienie krwi nie jest poważną dolegliwością
  2. Wysokie ciśnienie krwi dotyka w pewnym wieku każdego
  3. Nadciśnienie jest uleczalne
  4. Tylko mężczyźni mają wysokie ciśnienie krwi
  5. Podsumowanie

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) ciśnienie krwi to parametr określający, z jaką siłą krew napiera na ściany tętnic. Około 45 proc. dorosłych osób cierpi na nadciśnienie, jednak – ze względu na częsty brak widocznych objawów – wiele z nich o tym nie wie.

Niektórzy eksperci nazywają nadciśnienie cichym zabójcą. Jedynym sposobem wykrycia tej dolegliwości jest pomiar ciśnienia krwi. Zwykle nie ma bowiem żadnych oznak ani objawów wskazujących na nadciśnienie.

Nadciśnienie krwi nie jest poważną dolegliwością

Jeden z najbardziej powszechnych i jednocześnie najbardziej niebezpiecznych mitów mówi o tym, że nadciśnienie krwi nie jest poważne. Nie jest to prawda, a to nieleczone schorzenie może m.in. zwiększyć ryzyko zawału serca, udaru mózgu, chorób nerek, niewydolności serca, utraty wzroku czy chorób tętnic obwodowych.

Wysokie ciśnienie krwi może również uszkodzić delikatne naczynia krwionośne mózgu, co z kolei zwiększa ryzyko ich zablokowania lub pęknięcia.

Wysokie ciśnienie krwi dotyka w pewnym wieku każdego

Nadciśnienie krwi nie jest schorzeniem nieuniknionym i nie jest normalną częścią procesu starzenia się. Chociaż nadciśnienie występuje częściej u osób starszych, może pojawić się również w młodym wieku. Według danych nadciśnienie dotyka około 7,5% osób w wieku 18–39 lat, 33,2% osób w wieku 40–59 lat i 63,1% osób powyżej 60. roku życia.

Zmiany nawyków żywieniowych, m.in. ograniczenie spożywania soli, regularne ćwiczenia, rzucenie palenia i zdrowa dieta mogą znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego.

Nadciśnienie tętnicze, fot. panthermedia

Nadciśnienie jest uleczalne

Nadciśnienie nie jest uleczalne i obecnie nie ma na niego lekarstwa. Istnieją jednak sposoby radzenia sobie z tą chorobą i zmniejszania jej wpływu na zdrowie. Ograniczenie spożycia alkoholu, aktywny tryb życia, utrzymywanie odpowiedniej wagi, unikanie stresujących sytuacji oraz zdrowa dieta i rzucenie palenia mogą pomóc w walce z nasilaniem się tej dolegliwości.

Tylko mężczyźni mają wysokie ciśnienie krwi

Chociaż nadciśnienie może wystąpić u każdego, do ukończenia 45. roku życia to mężczyźni są bardziej narażeni na tę chorobę. Jednak w wieku 45–64 lat ryzyko wystąpienia jest takie samo u wszystkich. Z kolei po 64. roku życia to kobiety wydają się być bardziej narażone na rozwój nadciśnienia niż mężczyźni.

Podsumowanie

Według badań z 2017 roku nadciśnienie tętnicze ma podłoże genetyczne. Wystąpienie choroby nie jest jednak nieuniknione, nawet wśród osób podatnych genetycznie. Nadciśnienie często stan rozwija się z powodu niewłaściwego stylu życia.

Pokazujemy, że przestrzeganie zdrowego stylu życia (w tym odpowiedniej diety, ograniczonego spożycia alkoholu, niskiego wydalania sodu z moczem, niskiego wskaźnika masy ciała [BMI] i zwiększonej aktywności fizycznej) jest związane z niższym ciśnieniem krwi, niezależnie od obciążenia genetycznego. (…) Przestrzeganie zdrowego stylu życia jest  związane z niższym ryzykiem zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu i złożonej choroby sercowo-naczyniowej na wszystkich poziomach genetycznego ryzyka związanego z ciśnieniem krwi – uważają autorzy dotychczasowych badań.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze