Zaloguj
Reklama

Zbadaj serce – przed nami Tydzień Serca (17-24 kwietnia)

Wizyta u kardiologa
Fot. medforum
Wizyta u kardiologa
(0)

Problemy kardiologiczne dotykają coraz większej grupy Polaków. Zawał, niewydolność serca, wysoki poziom cholesterolu wynikający z nieprawidłowego odżywiania, stres to tylko niektóre z przyczyn, które negatywnie wpływają na pracę serca.

Reklama

Leczenie chorób serca stało się priorytetowym działaniem Ministerstwa Zdrowia już w latach 90.ub. wieku, kiedy rozpoczęto realizację Narodowego Planu Ochrony Serca. Od 2003 roku realizowano program POLKARD, który miał na celu polepszyć profilaktykę i leczenie chorób układu sercowo-naczyniowego.

Tydzień dla serca to akcja, która ma przede wszystkim działanie profilaktyczne. W czasie Tygodnia Serca wybrane placówki zdrowia będą wykonywać wybrane badania oraz prowadzić akcje informacyjne, które mają pomóc w poinformowaniu pacjentów z grup ryzyka o konieczności badań i monitorowaniu stanu zdrowia.

Choroby serca rokrocznie zbierają żniwo wśród rodaków – zła dieta, stresujący tryb życia, brak aktywności fizycznej, a wreszcie palenie i nadużywanie alkoholu przyczyniają się do pogorszenia funkcjonowania serca. Bez regularnych badań poziomu cukru, cholesterolu i pomiaru ciśnienia we krwi możemy nie zauważyć pierwszych, niepokojących objawów, które sygnalizują, że z naszym sercem nie dzieje się dobrze.

Tydzień Serca, dzięki szeroko zakrojonej akcji informacyjnej oraz możliwości dostępu do badań profilaktycznych, pozwala na zwiększenie świadomości pacjentów, jak ważne jest szybkie zdiagnozowanie problemu kardiologicznego. Tydzień Serca obchodzony jest w ramach programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD, którego celem jest zmniejszenie liczby zgonów z powodu chorób układu krążenia oraz doposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną szpitali, zwiększenie dostępu do nowych terapii oraz łatwiejszy dostęp do badań przesiewowych.

Choroby serca można leczyć, a dodatkowe wprowadzenie odpowiedniej diety, aktywności fizycznej i kontrolnych badań przesiewowych, pozwalających na szybkie reagowanie pozwala na polepszenie pracy serca. Pamiętaj – serce masz tylko jedno, dlatego dbaj o nie!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze