Zaloguj
Reklama

Cukrzyca – cichy zabójca

Badanie poziomu cukru
Fot. Shutterstock
Badanie poziomu cukru
(5)

14 listopada odbyły się kolejne obchody związane z Dniem Walki z Cukrzycą pod nazwą „Rodzina i Cukrzyca”. Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy opublikowano niepokojący raport przygotowany przez Instytut Ochrony Zdrowia  nawet milion Polaków nie jest świadomych tego, że choruje na cukrzycę.

Reklama

Zgromadzeni na posiedzeniu podkreślali fakt, że cukrzyca to choroba, której bynajmniej nie należy bagatelizować. Jest przewlekła, groźna i niestety nieuleczalna. Leczona natomiast w sposób nieodpowiedni doprowadza do poważnych powikłań, nawet do amputacji kończyn. Bywa śmiertelna, dlatego też mówi się o niej „cichy zabójca”.

Podczas posiedzenia Parlamentarnego głos zabrała Alicja Milczarczyk, diabetolog:

Cukrzyca jest ogromnym problemem zdrowotnym w Polsce i na całym świecie. W momencie, gdy choroba zostanie wykryta, zmienia życie nie tylko samego pacjenta, ale całej jego rodziny. Z tego powodu niezwykle istotny jest dostęp do edukacji diabetologicznej, wsparcie psychologiczne, a także zapewnienie pacjentom możliwości korzystania z nowoczesnych, bezpiecznych terapii. Postęp leczenia cukrzycy, który dokonał się na przestrzeni ostatnich lat, jest ogromny. Obecnie dostępne są już takie terapie, które mają udowodnioną skuteczność w redukcji ryzyka najcięższych, prowadzących do śmierci powikłań sercowo-naczyniowych, niestety nie są one refundowane. Refundacja tych terapii przyniosłaby korzyść wielu chorym, bo chronią one przed zawałem serca czy udarem mózgu, a w konsekwencji ograniczają niepełnosprawność i ratują życie. Opublikowany raport pokazuje, że ponad 3 miliony Polaków choruje na cukrzycę, z czego jedna trzecia nie zdaje sobie sprawy z tego, że są cukrzykami.

W Sejmie w dniu obchodów odbyła się już druga edycja akcji o nazwie „Razem ścigamy się z cukrzycą”, która miała na celu zaproszenie jak największej liczby do badania poziomu cukru we krwi. Przebadanych zostało ponad 600 osób.

Akcje profilaktyczne, takie jak ta, są bardzo ważne przede wszystkim dlatego, że podnoszą świadomość społeczną dotyczącą tego, czym jest ta choroba, z czym się wiąże, a także, jakie niesie za sobą konsekwencje  powiedziała poseł Krystyna Wróblewska, wiceprzewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze