Zaloguj
Reklama

Otyłość a zmysł węchu: jaki może być pomiędzy nimi związek?

Nos
Fot. Shutterstock
Nos
(0)

Nadmierna masa ciała, w postaci zarówno nadwagi, jak i otyłości, korzystna dla zdrowia zdecydowanie nie jest. Zwraca się uwagę na to, że wymienione wyżej problemy nasilają zagrożenie wystąpieniem m.in. cukrzycy czy chorób układu sercowo-naczyniowego. Ze względu na to, że otyłość i nadwaga są coraz szerzej rozpowszechnione, naukowcy wciąż podejmują się poszukiwań innych jeszcze ich negatywnych wpływów na stan zdrowia. Ciekawe informacje napływają z Nowej Zelandii – tamtejsi uczeni zwracają bowiem uwagę na związek pomiędzy otyłością a zmysłem węchu.

Reklama

Otyłość obecnie porównuje się już nawet do plagi – według danych z 2016 roku nadmierną masę ciała miało wtedy prawie 2 miliardy ludzi, z których powyżej 600 milionów osób cierpiało na otyłość. Pewne zagrożenia związane z tym problemem są znane już od dawien dawna, inne są z kolei dopiero odkrywane. Interesujące informacje przedstawiają specjaliści z nowozelandzkiego University of Otago – zajęli się oni analizowaniem ewentualnej zależności pomiędzy zmysłem węchu a otyłością.

Wspomniana wyżej zależność, według wspomnianych wyżej uczonych, jak najbardziej istnieje. Zaobserwowali oni, że im lepszy węch ma dany człowiek, tym większa jest możliwość tego, że jest on osobą szczupłą i odwrotnie – gorszy węch zwykle wiązał się z nieprawidłową masą ciała.

Tak naprawdę nie wiadomo, który z problemów pojawiać się może jako pierwszy – czy najpierw dochodzi do pogorszenia węchu, a potem do nieprawidłowej masy ciała, czy też może jest jednak odwrotnie. Uczeni zwrócili jednak uwagę na to, że pogorszenie węchu może w pewien sposób mieć związek z przybieraniem nadprogramowych kilogramów. Otóż wtedy, gdy pacjent ma osłabiony węch, możliwe jest to, że będzie on miał zwiększoną chęć spożywania pokarmów o intensywnym smaku czy zapachu. Takowymi mogą być m.in. słone przekąski czy produkty wysoko przetworzone, które – jak wiadomo – korzystne dla zdrowia wcale nie są.

Obecnie poza tym, że istnieje związek pomiędzy zmysłem węchu a otyłością, wiadomo niewiele. Prawdopodobnie jednak korzystne byłoby przeprowadzenie dodatkowych badań dotyczących tego zagadnienia – może się okazać, że oddziaływania służące poprawie węchu u pacjentów otyłych mogłyby być skuteczne w walce z nadmierną masą ciała.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze