Zaloguj
Reklama

Skleroterapia: na czym polega i kiedy się ją przeprowadza?

Problemy z żylakami
Fot. ojoimages
Problemy z żylakami
(0)

Żylaki kończyn dolnych stanowią nie tylko defekt natury estetycznej, ale i przyczynę występowania u pacjentów nieprzyjemnych dolegliwości – u niektórych posiadających je osób często występują ból, uczucie pieczenia czy obrzęki kończyn dolnych. Żylaki, które wywołują objawy, zdecydowanie trzeba leczyć – jedną z dostępnych metod jest skleroterapia.

Reklama

Do dziś nie udało się jednoznacznie ustalić, jakie są przyczyny żylaków kończyn dolnych, wiadomo jednak to, że sprzyja im niewydolność zastawek żylnych – zamiast swobodnie przepływać w jednym kierunku, krew może gromadzić się wtedy w niektórych częściach naczyń żylnych i prowadzić to może do poszerzania się ich światła i ostatecznie do wystąpienia żylaków. U niektórych pacjentów żylaki nie prowadzą do występowania żadnych dolegliwości, u innych pojawiają się jednak nasilone nawet objawy, do których zaliczane są m.in. uczucie świądu, pieczenia, ale i ból kończyn dolnych, bolesne skurcze czy obrzęki kończyn dolnych.

Leczenie żylaków kończyn dolnych zalecane jest przede wszystkim wtedy, gdy z powodu ich obecności pacjent doświadcza wspomnianych wyżej lub innych jeszcze objawów. Dostępne są różne metody, jedną z częściej wykorzystywanych jest skleroterapia. Procedura polega na wstrzyknięciu do światła poszerzonej żyły specjalnej substancji, która prowadzi do rozwoju swoistego stanu zapalnego, a ostatecznie do zwłóknienia naczynia. Sam zabieg trwa zazwyczaj kilkanaście minut i przeprowadza się go zwykle pod kontrolą USG, co zmniejsza ryzyko iniekcji środka chemicznego poza światło naczynia żylnego.

To, co interesuje pacjentów kierowanych na rozmaitego typu leczenie zabiegowe, to bezpieczeństwo danej procedury. Skleroterapia ogólnie uważana jest za zabieg stosunkowo bezpieczny, podobnie jednak jak w przypadku dowolnej innej procedury, również i po niej mogą wystąpić pewne powikłania. Do najczęstszych zaliczane są m.in. zakażenia oraz uszkodzenia skóry w okolicy iniekcji.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze