Zaloguj
Reklama

Prace nad doustną insuliną: czy lek w tej formie stanie się niebawem dostępny?

Zastrzyk z insuliną
Fot. shutterstock
Zastrzyk z insuliną
(0)

Obecnie w leczeniu cukrzycy wykorzystywane są preparaty insuliny podawane w formie iniekcji – jak nietrudno się domyślić, taka forma podawania tych leków dla pacjentów zbytnio wygodna nie jest. Z tego powodu wciąż podejmowane są próby opracowania insulin, które mogłyby być przyjmowane w formie doustnej. O tego rodzaju preparatach donoszono ostatnio w styczniu 2019 r. w artykule, który został opublikowany w magazynie Lancet Diabetes & Endocrinology.

Reklama

We wspomnianym powyżej czasopiśmie opisane zostały badania dotyczące „I338” – jest to swego rodzaju preparat doustnej insuliny o długim działaniu, który mógłby być stosowany jako insulina bazowa. Środek ten zawierał nie tylko insulinę, ale i substancję zawierającą sód, która wpływała na absorpcję insuliny, a także zapobiegała jej degradacji w przewodzie pokarmowym.

W badaniach dotyczących skuteczności tej doustnej insuliny wzięło udział 50 pacjentów chorujących na cukrzycę, którzy wcześniej nie przyjmowali insuliny. Część z nich otrzymywała „I338”, innym z kolei podawano jedną z powszechnie dostępnych insulin długo działających. Badania prowadzone były przez okres 8 tygodniu, po czym oceniany był u pacjentów m.in. poziom glukozy we krwi na czczo. W przypadku insuliny doustnej osiągnięto średni spadek glikemii o 43 mg/dl, z kolei przy stosowaniu insuliny w postaci iniekcji uzyskano zmniejszenie glikemii na czczo o 47 mg/dl. U badanych z obu grup zauważono także zmniejszenie poziomu hemoglobiny glikowanej (nieco większe w przypadku insuliny podawanej podskórnie).

Patrząc na powyższe wyniki, insulina w postaci doustnej wydaje się dość obiecującym lekiem. Pojawia się jednak tutaj pewna trudność – otóż obecnie prace nad preparatem „I338” wstrzymano z powodu tego, że konieczne do uzyskania efektów jej stosowania dawki były zbyt wysokie, a produkcja samego leku dość trudna. Obecnie trudno więc mówić o tym, aby insulina doustna stała się dostępna dla chorych w krótkim czasie, można jednak powiedzieć, że naukowcy są coraz bliżej opracowania zdecydowanie wygodniejszych do podawania preparatów tego niezbędnego organizmowi hormonu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze