Zaloguj
Reklama

Poliuretany termoplastyczne - nowy materiał na protezy naczyniowe

Serce
Fot. Pantherstock
Serce
(0)

Protezy naczyniowe stosowane są najczęściej podczas zabiegów operacyjnych tętnic (rzadko żył), wykonane są z tworzywa sztucznego i kształtem przypominają rurkę. Odgrywają bardzo ważną rolę dlatego cały czas poszukiwane są nowe, skuteczne i pewne materiały na protezy naczyniowe. Czym w chwili obecnej zajmują się austriaccy naukowcy?

Reklama

Proteza naczyniowa odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż ma za zadanie ominąć bądź zastąpić fragment (najczęściej niewielki odcinek) naczynia krwionośnego, które uległo zwężeniu lub jest niedrożne. Może być prosta lub rozgałęziona (kształt litery Y), kształtem przypomina rurkę i w większości przypadków wykonana jest z dektronu lub torlenu. Tego typu protezy naczyniowe mają karbowane ściany. W sytuacji gdy wykonane są z politetrafluoroetylenu ich ściany są gładkie i jednolite.

W chwili obecnej protezy naczyniowe wykonywane są za pomocą dwóch technik: dzianej lub tkanej. Naukowcy z Wiednia (Uniwersytet Techniczny i Medyczny) opracowali sztuczne naczynia krwionośne, które wykazują bardzo dobre właściwości mechaniczne i z biegiem czasu mogą być zastąpione przez endogenne tkanki. Daje to możliwość na otrzymanie po pewnym czasie w pełni funkcjonalnych „nowych naczyń”.  Naczynia te wykonane są ze specjalnego elastomeru (polimer), tzw. poliuretan termoplastyczny za pomocą elektroprzędzia. Ściany sztucznych naczyń krwionośnych są bardzo podobne do tych naturalnych a dodatkowo są lekko porowate. Dzięki temu przenika (przesiąka) przez nie niewielka ilość krwi i wzbogaca ich ściany w czynniki wzrostu. Daje to także możliwość migracji komórkom endogennym.

W chwili obecnej pierwsze badania przeprowadzone na modelu szczurzym zakończyły się ogromnym sukcesem. Po ok. pół roku od wszczepienia protezy nie zauważono u gryzoni stanu zapalnego, tętniaków czy zakrzepów. W chwili obecnej prowadzone są dalsze badania nad dostosowaniem materiału do organizmu człowieka.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze