Zaloguj
Reklama

Orzechy włoskie obniżają zły cholesterol

Zdrowa przekąska
Fot. shutterstock
Zdrowa przekąska
(0)

Istnieje coraz więcej badań sugerujących, że orzechy włoskie chronią przed chorobami serca. W najnowszym eksperymencie naukowcy przeanalizowali na grupie starszych osób, czy dodanie orzechów włoskich do codziennej diety na 2 lata wpływa na poziom cholesterolu.

Reklama

Badanie trwające dwa lata wykazało, że uczestnicy, którzy codziennie zjadali około pół szklanki orzechów włoskich, mieli niższy poziom lipoproteiny o niskiej gęstości niż przed rozpoczęciem eksperymentu. W przypadku niektórych osób zmniejszył się także poziom całkowitego cholesterolu.

Orzechy włoskie mają optymalny skład składników odżywczych i bioaktywnych, w tym znaczne ilości kwasu alfa-linolenowego, roślinnego kwasu tłuszczowego omega-3 oraz najwyższą zawartość polifenoli ze wszystkich orzechów i fito melatonin, mówi dr Emilio Ros, autor badania i dyrektor Kliniki Lipidów w Służbie Endokrynologii i Żywienia Szpitala Klinicznego w Barcelonie.

W badaniu udział wzięło ponad 600 mieszkańców Barcelony i Loma Linda w wieku 63-79 lat. 67 proc. uczestników to kobiety, a około połowa badanych zażywała leki na hipercholesterolemię oraz nadciśnienie – typowe schorzenia wśród starszych osób. Naukowcy przetestowali poziom cholesterolu i przeanalizowali stężenie i wielkość lipoprotein za pomocą spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego.

Analiza badania wykazała, że osoby spożywające orzechy włoskie obniżyły poziom cholesterolu LDL oraz całkowitego cholesterolu. Wśród uczestników spożywających orzechy włoskie zmiany cholesterolu LDL różniły się w zależności od płci. U mężczyzn poziom cholesterolu LDL spadł o 7,9 proc. U kobiet z kolei o 2,6 proc.

Autorzy badania podkreślają, że badanie miało pewne ograniczenia i nie stwierdzają jednoznacznie, że orzechy na pewno obniżają poziom cholesterolu. Uczestnicy wiedzieli, jaki jest cel eksperymentu, a badanie nie było prowadzone w kontrolowanym środowisku żywieniowym.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze