Zaloguj
Reklama

Organy z probówki? Tkanka nerki uzyskana przez naukowców, czy teraz czas na serce?

Serce
Fot. Pantherstock
Serce
(0)

Jeszcze kilka lat temu możliwość wyhodowania tkanek i narządów w laboratorium wydawała się fikcją. Okazuje się, że naukowcy z całego świata prężnie działają w tym temacie, odnosząc coraz większe sukcesy.

Reklama

Zespół naukowców z Univeristy of Manchester podjął ciężką i żmudną pracę nad wyhodowaniem tkanki nerki w warunkach laboratoryjnych. Do swoich badań wykorzystali ludzkie komórki macierzyste, z których uzyskali tkankę o właściwościach tkanki nerek. Po wszczepieniu wyhodowanej tkanki do organizmu myszy okaząło się, że organ działa identycznie jak prawidłowo funkcjonująca tkanka nerek – filtrowała krew, oddzielając produkty przemiany materii.

Wieloetapowe doświadczenie polegało m.in. na wyizolowaniu embrionalnych komórek macierzystych, które wykazują właściwości do przeobrażania się w dowolną tkankę. Następnie naukowcy „wymusili”, aby komórki macierzyste przekształciły się w tkankę przypominającą tę, która buduje kłębuszki nerwowe. W kolejnym etapie uzyskaną tkankę połączono z tzw. żelowym szkieletem, który następnie wszczepiono do organizmu myszy. Okazało się, że uzyskana struktura pełni swoje funkcje lepiej, niż się spodziewano. Niewątpliwie wyniki badań stanowią przełom – co roku dwa miliony ludzi poddawanych jest dializom ze względu na choroby nerek, na które cierpią. Wyhodowanie sztucznej nerki w warunkach laboratoryjnych z pewnością pomoże wszystkich chorym. Naukowcy zapowiadają, że to początek wielkiego przełomu. Obecnie trwają prace nad wyhodowaniem komórek, które będą w stanie utworzyć funkcjonalną tkankę serca. Trzymamy kciuki!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze