Zaloguj
Reklama

Napady lęku i kołatania serca: co je łączy?

Wizyta u lekarza
Fot. Panthermedia
Wizyta u lekarza
(0)

Napady lęku związane są nie tylko z dyskomfortem psychicznym, ale i z różnymi dolegliwościami natury somatycznej – obejmować mogą one m.in. wzmożenie potliwości, bóle głowy, ale i kołatania serca. Ostatni z wymienionych problemów zasługuje na szczególną uwagę – niejednokrotnie bowiem pacjenci z zaburzeniami lękowymi obawiają się, że może on świadczyć o jakiejś chorobie układu krążenia. Skąd się więc biorą kołatania serca powiązane z napadami lęku i kiedy powinny one niepokoić?

Reklama

Napady lęku pojawiać się mogą u ludzi w różnych sytuacjach, przede wszystkim są one jednak przejawem rozmaitych zaburzeń lękowych, takich jak np. zaburzenia lękowe z napadami paniki czy fobie specyficzne. Podczas tego rodzaju napadów występować mogą różnorakie dolegliwości, m.in. kołatania serca. Dla niektórych osób związek pomiędzy napadami lęku a problemami ze strony układu krążenia jest dość niezrozumiały, w praktyce jednak łatwo można wytłumaczyć, co tak naprawdę je łączy.

W trakcie napadu lęku aktywowany zostaje autonomiczny układ nerwowy, a dokładniej mówiąc jego komponenta współczulna. Czynność tej struktury jest niezależna od woli i zaangażowana ona jest w reakcje walki i ucieczki – ma ona przygotować organizm do tego, by wyszedł z – prawdziwej bądź nie – opresji cało. Skutkiem aktywacji układu współczulnego jest m.in. wzrost ciśnienia tętniczego krwi, ale i przyspieszenie czynności serca. To z tego właśnie powodu w trakcie doświadczania lęku pacjenci mogą odczuwać kołatania serca.

Niejeden pacjent z zaburzeniami lękowymi wtedy, gdy doświadcza on powiązanych z napadem lęku kołatań serca, przekonany jest o tym, że doszło u niego do jakiejś choroby serca. Trudno się temu dziwić, z drugiej jednak strony zagrożenie jest stosunkowo niewielkie wtedy, gdy odczuwanie zmian częstości rytmu serca powiązane jest wyłącznie z napadami lęku. Wtedy jednak, gdy problem pojawia się bardzo często, warto skonsultować się z kardiologiem – zasadniczo dopiero po wykluczeniu możliwych organicznych przyczyn zaburzeń rytmu serca możliwe jest stwierdzenie, że winne ich występowaniu są zaburzenia psychiczne.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze