Zaloguj
Reklama

Łuszczycowe zapalenie stawów a choroby układu krążenia

Łuszczyca
Fot. pantherstock
Łuszczyca
(0)

Łuszczycowe zapalenie stawów to choroba autoimmunologiczna, w przebiegu której dochodzi do atakowania prawidłowych struktur organizmu pacjenta przez jego komórki odpornościowe. Okazuje się jednak, że jednostka prowadzić może do zmian nie tylko w obrębie stawów – badacze zwracają uwagę na to, że pacjenci z łuszczycowym zapaleniem stawów mają zwiększone ryzyko chorób układu krążenia.

Reklama

Łuszczycowe zapalenie stawów związane jest z występowaniem ogólnoustrojowego stanu zapalnego. O tym, że takowy proces jest dla organizmu niekorzystny, przekonywać zapewne nikogo nie trzeba i jak nietrudno się domyślić, zwiększa on ryzyko wystąpienia innych niż zapalenie stawów schorzeń, takich jak m.in. choroby układu krążenia.

W 2016 roku badacze przeprowadzili pewne analizy, które bazowały na danych dotyczących ponad 30 tysięcy pacjentów chorujących na łuszczycowe zapalenie stawów. Okazało się, że osoby zmagające się z tą jednostką – w porównaniu do pacjentów, którzy na nią nie chorowali – miały aż o 43% zwiększone ryzyko schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

Powyżej wspomniano o dość ogólnej zależności, stwierdzono jednak również związek pomiędzy konkretnymi, związanymi z łuszczycowym zapaleniem stawów odchyleniami a ryzykiem chorób układu krążenia. W jednym z badań stwierdzono, iż duże znaczenie ma wystąpienie u pacjenta zapalenia stawów krzyżowo-biodrowych – zauważono, iż problem związany jest ze zwiększonym ryzykiem procesu zapalnego aorty, który to bywa jednym z czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego.

Zależność pomiędzy łuszczycowym zapaleniem stawów a ryzykiem chorób serca ostatecznie jest dość złożona – warto tutaj wspomnieć również i o tym, iż u pacjentów cierpiących na tę postać zapalenia stawów częściej spotykane bywają problemy, które ogólnie zwiększają ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych, takie jak np. nadmierna masa ciała czy cukrzyca typu 2. Ogólnie więc pacjenci, u których rozpoznane zostanie łuszczycowe zapalenie stawów, powinni być monitorowani pod kątem ewentualnego pojawienia się u nich chorób układu krążenia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze