Zaloguj
Reklama

Kwasy tłuszczowe omega-3 a ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych

Pudełko na tabletki
Fot. panthermedia
Pudełko na tabletki
(0)

O kwasach tłuszczowych omega-3 w środowiskach medycznych wspomina się bardzo często – zwraca się uwagę, że mogą one spowalniać starzenie się komórek czy zmniejszać ryzyko chorób nowotworowych. Dużo uwagi kieruje się również ku ich wpływowi na układ sercowo-naczyniowy – w ostatnim czasie doniesienia o związku kwasów omega-3 z ryzykiem chorób serca zaprezentowali badacze z The University of Queensland School of Medicine.

Reklama

Kwasy tłuszczowe omega-3 – takie jak np. kwas eikozapentaenowy czy kwas dokozaheksaenowy – znajdują się pod lupą badaczy z całego świata od dłuższego już czasu. Dzieje się tak nie bez powodu – odnotowywano już korzystne ich działanie w przypadku chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów czy zaburzeniami rytmu serca. Najwięcej jednak zainteresowania budzi związek pomiędzy suplementacją kwasów tłuszczowych omega-3 a zdrowiem układu sercowo-naczyniowego – badacze ze wspomnianej wyżej, zlokalizowanej w Nowym Orleanie placówki byli kolejnymi, którzy postanowili bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu.

Naukowcy podjęli się przeprowadzenia dokładnych analiz dostępnych obecnie publikacji dotyczących wpływu kwasów tłuszczowych omega-3 na układ krążenia – ostatecznie wzięli pod uwagę wyniki 40 różnych badań, które łącznie dotyczyły ponad 135 tysięcy osób. Pacjenci, których uwzględniono podczas badań, przyjmowali różne dawki kwasów omega-3: sięgały one od 400 do ponad 5000 mg, średnio przyjmowali oni nieco ponad 1200 mg tych kwasów na dobę.

Zdecydowanie można powiedzieć, że wysnute przez nich wnioski mogą napawać optymizmem – badacze zaobserwowali bowiem, że suplementacja kwasów tłuszczowych omega-3 może znacząco zmniejszać ryzyko m.in. zawału serca. Co ciekawe, zaobserwowano, że ryzyko było skorelowane z dawkowaniem suplementów – im więcej kwasów tłuszczowych omega-3 przyjmował pacjent, tym ryzyko stawało się mniejsze. Autorzy publikacji ostatecznie sugerują, że tego rodzaju nienasycone kwasy tłuszczowe można wykorzystywać zarówno w pierwotnej, jak i wtórnej profilaktyce incydentów sercowo-naczyniowych.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze