Zaloguj
Reklama

Kraków i pilotażowe badania w poszukiwaniu bezobjawowych chorych na COVID-19

Wirus
Fot. shutterstock
Wirus
(0)

Chorych, którzy przechodzą COVID-19 bezobjawowo, może być więcej, niż przypuszczamy. Do takich wniosków doszli krakowscy badacze na podstawie badań uzyskanych w pilotażowym programie poszukiwania bezobjawowych chorych.

Reklama

Co najmniej 2% mieszkańców Krakowa przeszło zakażenie koronawirusem – to dane opublikowane przez grupę krakowskich badaczy. Badania pilotażowe, przeprowadzone na grupie 500 osób wykazały, że możemy mieć do czynienia ze znacznie większą liczbą chorych, niż zakładały szacunki.

Osoby, które wzięły udział w badaniu, nie zgłaszały żadnych niepokojących objawów  ze strony układu oddechowego oraz nie były badane w kierunku zakażenia SARS-CoV-2. We krwi ochotników weryfikowano obecność przeciwciał IgG specyficznych względem SARS-CoV-2. W przypadku, gdy potwierdzono obecność specyficznych przeciwciał, diagnozowano, że osoba przebyła już COVID-19.

Grupę kontrolną stanowiła krew osób, którą pobrano w 2019 roku przed wybuchem epidemii. U osób z grupy kontrolnej nie stwierdzono obecności specyficznych przeciwciał. Jak wskazują naukowcy, na chwilę obecną nie ma mowy o zbiorowej odporności społeczeństwa. Wyniki badań powinny być wskazówką, że należy przeprowadzić podobne analizy w innych miastach.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze