Zaloguj
Reklama

Jakie mogą być przyczyny hipotensji, czyli zbyt niskiego ciśnienia tętniczego krwi?

Jakie mogą być przyczyny hipotensji, czyli zbyt niskiego ciśnienia tętniczego krwi?
Fot. panthermedia
(0)

Niskie ciśnienie tętnicze może być skutkiem różnych problemów – dochodzić do jego spadku może m.in. przez odwodnienie, stosowanie pewnych leków, ale i w przebiegu różnych schorzeń. Okresowe spadki ciśnienia tętniczego krwi pojawiać się mogą u każdego człowieka, wtedy jednak, gdy stale nawracają, a do tego prowadzą do występowania u pacjenta pewnych dolegliwości, konieczna już staje się wizyta u lekarza.

Reklama

Za prawidłową wartość ciśnienia tętniczego krwi ogólnie przyjmuje się 120/80 mmHg. Jedni ludzie mają ciśnienie nieco wyższe, inni nieco niższe – stanowi to swego rodzaju cechę osobniczą i nie musi stanowić powodu do niepokoju. Inaczej dzieje się już jednak wtedy, gdy człowiek często – a czasami nawet stale – miewa zbyt niskie, sięgające 90/50 mmHg lub mniej, ciśnienie tętnicze krwi. Problem ten określany jest jako hipotensja.

Niektórzy pacjenci po prostu mają niskie ciśnienie tętnicze krwi – jeżeli nie towarzyszą temu żadne dolegliwości, to w takiej sytuacji nie ma się czego obawiać. Kiedy jednak u pacjenta nagle dochodzi do sytuacji, gdzie ma znacznie niższe niż wcześniej ciśnienie, konieczne jest poszukiwanie przyczyn tego stanu. Przyczyną zbyt niskiego ciśnienia tętniczego krwi mogą być przyjmowane przez pacjenta leki – tak dziać się może m.in. u osób zażywających środki przeciwdepresyjne, preparaty służące leczeniu zaburzeń erekcji, ale i wtedy, gdy pacjent leczony z powodu nadciśnienia tętniczego przyjmuje zbyt duże dawki leków hipotensyjnych.

Hipotensja występować może w przebiegu różnych schorzeń – wśród jednostek, które mogą jej sprzyjać, wymienić można m.in. cukrzycę. Zdarza się, że za niskie ciśnienie tętnicze krwi odpowiada odwodnienie lub nadużycie alkoholu.

Dość często pacjenci sami – w domowych pomiarach ciśnienia – zauważają, że zmagają się z hipotensją. Kiedy trzeba skonsultować się z lekarzem? Przede wszystkim wtedy, gdy towarzyszą jej jakieś dolegliwości, takie jak np. zawroty głowy, nudności czy omdlenia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze