Zaloguj
Reklama

Jakie mogą być przyczyny hipotensji, czyli zbyt niskiego ciśnienia tętniczego krwi?

Pomiar ciśnienia tętniczego
Fot. panthermedia
Pomiar ciśnienia tętniczego
(0)

Niskie ciśnienie tętnicze może być skutkiem różnych problemów – dochodzić do jego spadku może m.in. przez odwodnienie, stosowanie pewnych leków, ale i w przebiegu różnych schorzeń. Okresowe spadki ciśnienia tętniczego krwi pojawiać się mogą u każdego człowieka, wtedy jednak, gdy stale nawracają, a do tego prowadzą do występowania u pacjenta pewnych dolegliwości, konieczna już staje się wizyta u lekarza.

Reklama

Za prawidłową wartość ciśnienia tętniczego krwi ogólnie przyjmuje się 120/80 mmHg. Jedni ludzie mają ciśnienie nieco wyższe, inni nieco niższe – stanowi to swego rodzaju cechę osobniczą i nie musi stanowić powodu do niepokoju. Inaczej dzieje się już jednak wtedy, gdy człowiek często – a czasami nawet stale – miewa zbyt niskie, sięgające 90/50 mmHg lub mniej, ciśnienie tętnicze krwi. Problem ten określany jest jako hipotensja.

Niektórzy pacjenci po prostu mają niskie ciśnienie tętnicze krwi – jeżeli nie towarzyszą temu żadne dolegliwości, to w takiej sytuacji nie ma się czego obawiać. Kiedy jednak u pacjenta nagle dochodzi do sytuacji, gdzie ma znacznie niższe niż wcześniej ciśnienie, konieczne jest poszukiwanie przyczyn tego stanu. Przyczyną zbyt niskiego ciśnienia tętniczego krwi mogą być przyjmowane przez pacjenta leki – tak dziać się może m.in. u osób zażywających środki przeciwdepresyjne, preparaty służące leczeniu zaburzeń erekcji, ale i wtedy, gdy pacjent leczony z powodu nadciśnienia tętniczego przyjmuje zbyt duże dawki leków hipotensyjnych.

Hipotensja występować może w przebiegu różnych schorzeń – wśród jednostek, które mogą jej sprzyjać, wymienić można m.in. cukrzycę. Zdarza się, że za niskie ciśnienie tętnicze krwi odpowiada odwodnienie lub nadużycie alkoholu.

Dość często pacjenci sami – w domowych pomiarach ciśnienia – zauważają, że zmagają się z hipotensją. Kiedy trzeba skonsultować się z lekarzem? Przede wszystkim wtedy, gdy towarzyszą jej jakieś dolegliwości, takie jak np. zawroty głowy, nudności czy omdlenia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze