Zaloguj
Reklama

Dym z marihuany upośledza funkcję śródbłonka

Autorzy: lek. Agata Leśnicka
Marihuana, skręt
Fot. Shutterstock
Marihuana, skręt
(0)

Zespół amerykańskich naukowców odkrył w toku badań eksperymentalnych, że palenie bierne marihuany zmniejsza zdolność do rozszerzania się naczyń zależną od funkcji nabłonka wyścielającego ścianę naczynia (śródbłonka). O ile szkodliwy wpływ dymu tytoniowego na naczynia krwionośne jest powszechnie znany, to niniejsze badanie przeprowadzone na szczurach udowadnia podobne działanie dymu z marihuany.

Reklama

W badaniu przeprowadzonym na 8 szczurach mierzono funkcję śródbłonka w tętnicy udowej po ekspozycji zwierząt przez minutę na dym ze spalania marihuany. W warunkach fizjologicznych naczynie to rozszerza się pod wpływem zwiększenia ciśnienia krwi. Okazało się, że po takiej procedurze następuje upośledzenie mechanizmu rozszerzania tego naczynia na co najmniej 1,5 godziny, czyli dłużej niż po wdychaniu dymu tytoniowego. Przeczy to mitowi o rzekomej nieszkodliwości marihuany. Badaczom udało się także ustalić, że za upośledzenie kurczliwości naczynia nie odpowiadają kanabinoidy czy substancje zawarte w bibule, w którą zawinięto susz. Możliwe także było rozszerzenie naczynia w mechanizmach niezależnych od śródbłonka.

Prawidłowa szerokość tętnic odpowiada za dostarczenie krwi do tkanek obwodowych i serca. Zmniejszona średnia tętnicy udowej koreluję z chorobami układu sercowo-naczyniowego takimi jak zawał serca czy miażdżyca. Wiadomo, że aktywne palenie marihuany zwiększa ryzyko zawału pięciokrotnie w ciągu godziny od wypalenia substancji. Niniejsze badanie daje podstawy do oczekiwania, że także bierne palenie stanowi istotne zagrożenie dla funkcjonowania układu krwionośnego. Ograniczeniem dla interpretacji wyników badania jest fakt, że nieznane są dane na temat typowego stężenia dymu podczas biernego palenia marihuany w codziennych sytuacjach.

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Źródło tekstu:

  • Wang X. et al. (2016), One Minute of Marijuana Secondhand Smoke Exposure Substantially
    Impairs Vascular Endothelial Function, J Am Heart Assoc. Jul 27;5(8). pii: e003858.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze