Zaloguj
Reklama

Czy osoby po zawale serca są bardziej narażone na zachorowanie na COVID-19?

Zawał serca
Fot. Shutterstock
Zawał serca
(0)

Około 20-30% pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 ma problemy z sercem. Pacjenci ci mają zwykle cięższe objawy i gorsze wyniki zdrowotne. Ich problemy z sercem mogą być spowodowane bezpośrednim uszkodzeniem przez wirusa, skutkującym zapaleniem serca.

Reklama

Zapalenie mięśnia sercowego zwykle objawia się niewydolnością serca lub nierównym biciem serca (arytmia). Nagła śmierć u pacjentów z COVID-19 spowodowana arytmią może być konsekwencją tych problemów z sercem.

Powikłaniem COVID-19 może być również zapalenie naczyń i powstawanie zakrzepów krwi w dużych i małych naczyniach krwionośnych, szczególnie w sercu i płucach. Ryzyko zawału serca i udaru mózgu jest również wyższe wśród pacjentów z COVID-19.

W przypadku zakażenia koronawirusem prawa strona serca często musi pracować ciężej, aby pompować krew do płuc w stanie zapalnym. Ten dodatkowy wysiłek powoduje dodatkowe obciążenie serca, powodując powiększenie jego prawej części.

Czy pacjenci z chorobami serca są bardziej narażeni na wystąpienie ciężkich objawów COVID-19?

Osoby w podeszłym wieku oraz z chorobami serca i naczyń krwionośnych są bardziej narażeni na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem

Cięższy przebieg COVID-19 może pojawić się u pacjentów z:

Osoby, które w przeszłości przeszły zawał serca powinny szczególnie dbać o siebie w czasie pandemii COVID-19, gdyż są narażone na ciężkie zachorowanie, a nawet zgon w przypadku zakażenia koronawirusem

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze