Zaloguj
Reklama

Czy każdy ból w klatce oznacza zawał serca?

Autorzy: lek. Paulina Raczyńska
Atak serca
Fot. pantherstock
Atak serca
(0)

Ból w klatce piersiowej jest najczęściej wymienianym objawem sugerującym zawał serca. Jednak nie należy popadać w paranoję, bowiem nie każdy ból będzie świadczył o tym, że mamy do czynienia ze stanem zagrożenia życia. Poniżej charakterystyka najczęstszych dolegliwości bólowych klatki piersiowej i sposoby ich różnicowania w zależności od charakteru bólu.

Reklama

Ból dławicowy – związany z niedokrwieniem mięśnia sercowego, wynikający z niedostatecznej podaży tlenu i substancji odżywczych. Może być spowodowany: nagłym zwężeniem światła naczynia przez blaszkę miażdżycową zmniejszoną podażą tlenu (np. w przypadku niedokrwistości) lub zwiększonym zapotrzebowaniem na tlen (np. podczas intensywnego wysiłku). Ból zwykle jest odczuwany jako uczucie ściskania, opasania, gniecenia, dławienia lub niekiedy pieczenia w klatce piersiowej. Czasem opisywany jako niestrawność lub dyskomfort. Pojawia się najczęściej podczas wysiłku fizycznego, silnego stresu, a niekiedy jest potęgowany przez zimne powietrze. Ustępuje po zaprzestaniu wysiłku lub podjęzykowym przyjęciu nitrogliceryny. Ból ten jest trudny do zlokalizowania, najczęściej umiejscowiony za mostkiem, promieniujący do lewego ramienia, szyi, żuchwy, rzadziej pleców. Jeśli ból tego typu trwa powyżej 10 minut lub nie ustępuje po podjęzykowym podaniu nitrogliceryny, należy podejrzewać dławicę piersiową niestabilną lub zawał serca.

Ból zawałowy – ból o charakterze dławicowym, trwający 30 minut i więcej, zwykle o znacznie większym nasileniu niż w dławicy, któremu towarzyszą dodatkowe objawy w postaci duszności, potów, osłabienia, nudności, wymiotów oraz lęku przed śmiercią.

Ból w zapaleniu osierdzia – wywołany przez proces zapalny zajmujący dolną część osierdzia. Ból ma charakter ostry i kłujący. Początkowo umiejscowiony jest w okolicy przedsercowej po stronie lewej, może promieniować do szyi i lewego ramienia. Ból może być poprzedzony wystąpieniem objawów grypopodobnych: gorączki, uczucia ogólnego rozbicia oraz bólem mięśni i stawów. Ten rodzaj bólu ma zmienne nasilenie i trwa zazwyczaj wiele godzin lub dni. Jest zależny od oddychania i pozycji ciała (nasila się w pozycji leżącej).

Ból w rozwarstwieniu aorty – spowodowany pęknięciem błony wewnętrznej aorty i jej rozciąganiem przez napływającą krew. Ból jest rozdzierający, przeszywający, bardzo silny, pojawiający się nagle, nieustannie w maksymalnym natężeniu i trwający wiele godzin. Jego lokalizacja zależy od poziomu rozwarstwienia aorty. Najczęściej jest to przednia ściana klatki piersiowej i okolica zamostkowa, promieniująca do pleców i między łopatki.

Ból opłucnowy – powstaje na skutek podrażnienia opłucnej ściennej np. w przebiegu odmy czy nacieku nowotworowego. Ból ten jest ostry, kłujący, prawie nigdy piekący, nasilający się przy głębokim wdechu lub kaszlu. Ulgę przynosi położenie się na boku, którego ból dotyczy.

Ból w klatce piersiowej zawsze budzi lęk i niepokój. Warto zatem spróbować go zróżnicować, opisać i zlokalizować, by postawić odpowiednie rozpoznanie. Należy pamiętać, że nie każdy ból w klatce musi oznaczać zawał serca, jeśli jednak spełnia powyższe kryteria bólu zawałowego, powinniśmy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Gajewski P.: Interna Szczeklika. Medycyna Praktyczna. Kraków 2018, s. 11-13.

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze