Czescy naukowcy odkryli mutację genu, która powoduje skrobiawicę

Naukowcy z Uniwersytetu Karola w Pradze jako pierwsi na świecie znaleźli mutację, która może być odpowiedzialna za amyloidozę AA (skrobiawicę).
Amyloidoza AA jest rzadką chorobą, która może prowadzić m.in. do śmiertelnej niewydolności nerek. Powstaje w wyniku przewlekłego stanu zapalnego lub infekcji. W ostatnich latach wzrósł odsetek pacjentów, u których rozwinęła się choroba bez oczywistej przyczyny, co utrudnia ich leczenie.
– Amyloidoza AA to choroba, w której długotrwały stan zapalny powoduje nadmierną produkcję białka SAA1. Gromadzi się i magazynuje w różnych narządach ciała i znacznie upośledza ich funkcję. Zdecydowanie najczęściej choroba dotyka nerek - wyjaśnia jeden z autorów badań, Jakub Sikora.
W przypadku skrobiawicy w pierwszej kolejności leczy się chorobę podstawową. Największe znaczenie ma farmakoterapia, w tym stosowanie leków modyfikujących przebieg choroby i blokerów TNF-alfa. Ważne jest leczenie immunosupresyjne i przeciwzapalne, które zmniejsza syntezę białek prekursorowych włókien amyloidu. Spekuluje się, że choroba może być dziedziczna i wynikać bezpośrednio z mutacji w genie SAA1.
Przełomowe odkrycie da pacjentom szansę na diagnozę i leczenie
Naukowcy z Pragi pracowali od 2006 roku nad odkryciem genu odpowiedzialnego za skrobiawicę. W tym czasie przeszukali archiwalne protokoły z sekcji zwłok oraz próbki tkanek. Żyjący członkowie rodziny z różnych części kraju byli następnie monitorowani przez naukowców.
– Po 16 latach kompleksowego monitorowania klinicznego, analizy tkanek i białek, a ostatecznie sekwencjonowania całego genomu, zidentyfikowaliśmy wspólną przyczynową mutację w genie SAA1, która znacząco zwiększa produkcję tego białka u wszystkich pacjentów w rodzinie. Jako pierwsi na świecie znaleźliśmy rodzinę, w której amyloidoza AA jest dziedziczona na podstawie mutacji bezpośrednio w genie SAA1 – podkreśla Sikora.
W badaniu wykazano, że możliwe jest wdrożenie skutecznego leczenia skrobiawicy. Lekarze pacjentom podali tocilizumab – pierwsze przeciwciało monoklonalne blokujące receptor interleukiny 6 w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów (lek stosowany obecnie również w leczeniu Covid-19). Rezultatem jest przełomowe odkrycie, które daje szansę na diagnostyka i leczenie w przyszłości.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3416986-cesti-vedci-nasli-genovou-mutaci-ktera-zpusobuje-zavaznou-nemoc-jsou-uz-na-stope-lecbe
- https://fizjoterapeuty.pl/ogolne/amyloidoza.html
- https://www.ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2010/03-2010/07%20%20Tocilizumab.pdf
Kategorie ICD:
- Amyloidoza, nie określona
- Amyloidoza [skrobiawica]
- Inna przewlekła niewydolność nerek
- Nieokreślona niewydolność nerek
- Niewydolność nerek
- Ostra niewydolność nerek
- Przewlekła niewydolność nerek
- Przewlekła niewydolność nerek, nie określona
- Skrobiawica układowa dziedziczna lub rodzinna, nie określona
- Skrobiawica układowa dziedziczna lub rodzinna, postać neuropatyczna