Zaloguj
Reklama

Zalecenia dla osób z nadciśnieniem tętniczym

Autorzy: mgr Joanna Naczyńska
Wakacje
Fot. medforum
Wakacje
(5)
Reklama

Pacjenci z nadciśnieniem tętniczym powinni radykalnie zmienić swój styl życia, aby możliwie najbardziej ograniczyć rozwój choroby.

Objawy i przebieg

Chory powinien:

  • prowadzić pomiary ciśnienia w domu, odczyty zapisywać w dzienniku,
  • wyeliminować napięcia i konflikty życia codziennego,
  • wykorzystać wolny czas na wypoczynek,
  • zaleca się również leczenie uzdrowiskowe,
  • zachować aktywność fizyczną ale nie wyczynową – turystyka piesza i rowerowa, pływanie, nie wskazane jest nurkowanie, uprawianie sportów wymagających dużej siły i prędkości,
  • zadbać o normalizację masy ciała,
  • dieta powinna być ubogotłuszczowa, bogata w owoce i warzywa.

Ponadto, zaleca się ograniczenie spożywania soli w pożywieniu, pozbycie się nałogu palenia tytoniu, nie zaleca się dużych ilości alkoholu.

W cięższych postaciach choroby metody te są uzupełnieniem leczenia farmakologicznego. Bardzo ważne jest przyjmowanie leków według zaleceń lekarza. Samowolne przerywanie ich stosowania lub dokonywanie zmian w terapii prowadzi do ponownego wzrostu ciśnienia  i niekorzystnych następstw. Groźne może być także leczenie się u kilku lekarzy zalecających obniżenie ciśnienia i nie wiedzących o sobie wzajemnie.

Kiedy udać się do lekarza

Jeśli mimo stosowania wymienionych wyżej zaleceń, ciśnienie utrzymuje się nadal na podwyższonym poziomie, pacjent powinien zgłosić się do lekarza, który ustali właściwe leczenie.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. „Choroby wewnętrzne” pod red. F. Kokota, Tom 1 str. 173-195 PZWL 2004
  2. „Wytyczne ESH/ESC dotyczące postępowania w nadciśnieniu tętniczym w 2013 roku” Kardiologia Polska 2013; 71, supl. III: 27–118

 

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze