Objaw Raynauda - objawy, diagnoza, leczenie

Objaw Raynauda to napadowe blednięcie najczęściej palców rąk występujące częściej u kobiet. Czasem dotyczy palców stóp, rzadko nosa i małżowin usznych. Pojawia się pod wpływem zimna, emocji albo bez przyczyny.
Może być objawem izolowanym (u ok. 80%) lub wtórnym w przebiegu różnych chorób - np. tocznia rumieniowatego układowego, twardziny, łuszczycy i innych chorób tkanki łącznej.
Jego przyczyną mogą być także narażenie zawodowe na wibracje i powtarzalne urazy mechaniczne palców, zatrucia metalami ciężkimi, chlorkiem winylu, działania zimna. Czasem objaw ten występuje w chorobach krwi, nowotworach,a także w powszechnym zespole cieśni nadgarstka, zapaleniu wątroby typu B i C, zakażeniach Mycoplasma pneumoniae.
Objaw Raynauda - Objawy i przebieg
Objaw Raynauda typowo przebiega z 3-ema fazami:
- faza zblednięcia z towarzyszyszącym upośledzeniem czucia
- faza zasinienia z uczuciem zdrętwienia i bólu
- faza czynnego przekrwienia z zaczerwienieniem, niewielki obrzękiem, uczuciem pieczenia skóry i gorąca.
Objaw Raynauda - Kiedy udać się do lekarza
Leczenie izolowanego objawu najczęściej nie jest potrzebne. Gdy przebieg jest nasilony i ciężki stosuje się leki (np. blokery kanału wapniowego, azotany miejscowo ).
Objaw Raynauda - Leczenie
By zapobiegać objawowi Raynauda należy:
- unikać ekspozycji na zimno,
- zaprzestać palenie tytoniu,
- wyeliminować z diety napoje z kofeiną,
- w miarę możliwości zrezygnować ze stosowania m.in. doustnych leków antykoncepcyjnych.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Kompendium chorób wewnętrznych 2012, pod red. P. Gajewskiego, na podstawie Interny Szczeklika
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.