Zaloguj
Reklama

Duszność - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: mgr Sylwia Płusa
Tlenoterapia
Fot. Pantherstock
Tlenoterapia
(4)
Reklama

Duszność to jeden z częstszych objawów,  na które skarżą się pacjenci w czasie wizyt lekarskich. Dzieje się tak, ponieważ uczucie braku powietrza jest przykrym i niepokojącym doznaniem, a równie często wywołuje ona lęk przed poważną chorobą.

Objawy i przebieg duszności

Duszność to uczucie subiektywnego braku powietrza, którego przyczyn można upatrywać zarówno w chorobach płuc, serca, jak i schorzeniach neurologicznych, a nawet psychiatrycznych. Duszność może pojawiać się tylko w określonych sytuacjach, na przykład wysiłek fizyczny, wchodzenie po  schodach lub w określonych pozycjach, jak leżenie płasko.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć duszność

Warto poznać przyczynę duszności, zwłaszcza kiedy pojawiła się nagle i narasta. Lekarz rodzinny po przeprowadzeniu podstawowych badań pomoże w ustaleniu podłoża choroby i w razie konieczności skieruje nas do specjalisty lub zaleci odpowiednie leczenie. Ostra duszność wymaga wezwania karetki pogotowia.

Leczenie duszności

Przejściową ulgę w przewlekłej duszności mogą przynieść  proste domowe sposoby, jak na przykład wyższe ułożenie poduszek w czasie snu czy zapewnienie stałego przepływu powietrza w sypialni.  Ważne jest też uspokojenie chorego i redukowanie lęku, jaki często towarzyszy duszności.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Kompendium wiedzy o chorobach wewnętrznych pod red.A.Szczeklika, Medycyna Praktyczna 2013

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze