Duszność - objawy, diagnoza, leczenie

Duszność to jeden z częstszych objawów, na które skarżą się pacjenci w czasie wizyt lekarskich. Dzieje się tak, ponieważ uczucie braku powietrza jest przykrym i niepokojącym doznaniem, a równie często wywołuje ona lęk przed poważną chorobą.
Duszność - Objawy i przebieg
Duszność to uczucie subiektywnego braku powietrza, którego przyczyn można upatrywać zarówno w chorobach płuc, serca, jak i schorzeniach neurologicznych, a nawet psychiatrycznych. Duszność może pojawiać się tylko w określonych sytuacjach, na przykład wysiłek fizyczny, wchodzenie po schodach lub w określonych pozycjach, jak leżenie płasko.
Duszność - Kiedy udać się do lekarza
Warto poznać przyczynę duszności, zwłaszcza kiedy pojawiła się nagle i narasta. Lekarz rodzinny po przeprowadzeniu podstawowych badań pomoże w ustaleniu podłoża choroby i w razie konieczności skieruje nas do specjalisty lub zaleci odpowiednie leczenie. Ostra duszność wymaga wezwania karetki pogotowia.
Duszność - Leczenie
Przejściową ulgę w przewlekłej duszności mogą przynieść proste domowe sposoby, jak na przykład wyższe ułożenie poduszek w czasie snu czy zapewnienie stałego przepływu powietrza w sypialni. Ważne jest też uspokojenie chorego i redukowanie lęku, jaki często towarzyszy duszności.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Kompendium wiedzy o chorobach wewnętrznych pod red.A.Szczeklika, Medycyna Praktyczna 2013
Kategorie ICD:
- Choroby układu krążenia
- Duszność
- Objawy i cechy chorobowe dotyczące układu krążenia i układu oddechowego
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.