Zaloguj
Reklama

Czy choroby serca wykluczają pobyt w górach?

Autorzy: mgr Sylwia Płusa
Wędrówka po górach
Fot. panthermedia
Wędrówka po górach
(4)
Reklama

Wielu pacjentów obciążonych chorobami serca zastanawia się, jakie wakacje są dla nich bezpieczne i dokąd mogą się wybrać, by nie spowodować pogorszenia swojego stanu zdrowia. Nie każdy klimat okazuje się łaskawy dla chorych kardiologicznie.

Choroby serca i góry - Objawy i przebieg

Kluczową kwestią jest rodzaj schorzenia, na jakie cierpi pacjent. Góry, szczególnie te wysokie jak Tatry czy Pieniny odradza się osobom z niestabilną chorobą wieńcową serca, w krótkim okresie po zawale mięśnia sercowego (bezwzględnie do 6 miesięcy) oraz z niewydolnością serca. Dla chorych z łagodnym przebiegiem choroby zwykle bezpieczne są wysokości do 2500 m.n.p.m.  Warunki wysokogórskie to zagrożenie nie tylko związane ze zmianami ciśnienia atmosferycznego, ale również z obniżonym stężeniem tlenu we wdychanym powietrzu i niecodziennym wysiłkiem fizycznym, jaki często towarzyszy wycieczkom.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Jeśli regularnie odwiedzasz kardiologa, warto również skonsultować z nim każdą wyprawę w warunki górskie, tak by indywidualnie ocenił on stopień ryzyka.

Będąc w górach bezwzględnie przerwij wysiłek i skontaktuj się z miejscowym lekarzem, jeśli pojawi się ból w klatce piersiowej, duszność lub zaburzenia orientacji.

Choroby serca i góry - Leczenie

Aby wyjazd był udany warto zadbać o poprawę kondycji fizycznej na kilka tygodni przed planowanym urlopem. Przygotowaniem może być chociażby dłuższy niż zwykle spacer lub wchodzenie po schodach. Dzięki temu dużo łatwiej pokonamy czekające nas przeprawy.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • „Kompendium wiedzy o chorobach wewnętrznych” pod red. A Szczeklika, Medycyna Praktyczna 2013

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze