Zaloguj
Reklama

Cytrusy - wpływ na leki

Autorzy: Monika Toczek - dietetyk
Owoce
Fot. medforum
Owoce
(0)
Cytrusy - wpływ na leki
Reklama

W ostatnich czasach coraz więcej uwagi przywiązuje się do wpływu, interakcji leków z żywnością. Istnieje coraz więcej dowodów potwierdzających, że interakcje zachodzą często i mogą doprowadzić do śmiertelnych powikłań wynikających z zaburzeń rytmu serca i przewodzenia. Jednym z produktów spożywczych, który wpływa na zaburzenia metabolizmu leków są cytrusy.

Najtrudniejsze do przewidzenia są interakcje leków ze składnikami żywności, które mogą mieć wpływ na ich biodostępność w organizmie. Zdolność i szybkość procesów przemian leków w organizmie jest cechą indywidualną, zależną od wieku, płci, stanów chorobowych.

Głównym miejscem biotransformacji leku jest wątroba oraz jelito cienkie. W narządach dochodzi najczęściej do odziaływania leków i składników odżywczych. W wątrobie lek podlega dwóm rodzajom mechanizmów: przemianom pod wpływem enzymów mikrosomalnych (cytochrom P - 450, enzymy flawinowe) oraz wydalaniu do żółci.

Cytrusy - wpływ na leki - Objawy i przebieg

Najlepiej poznaną interakcją jest wpływ soku grejpfrutowego i grejpfruta na metabolizm leków. Wśród leków, które wchodzą w interakcję z sokiem grejpfrutowym są:


  • Blokery kanału wapniowego – stosowane w leczeniu ciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca
  • Statyny – leki stosowane w zaburzeniach lipidowych
  • Leki przeciwwirusowe – stosowane w leczeniu zakażeń
  • Leki immunosupresyjne – stosowane w schorzeniach na tle immunologicznym

Połączenie leków z wymienionych grup z sokiem grejpfrutowym prowadzi do wzrostu ich stężenia we krwi. Spowodowane jest to obecnością w soku flawonoidów, które sprawiają, że lek nie może być metabolizowany w wątrobie i dochodzi do wzrostu jego stężenia we krwi. Wzrost ten może być 3-10 – krotny, co może objawiać się różnymi dysfunkcjami m.in.: hipotonią ortostatyczną, bólami głowy. Nie tylko grejpfrut wpływa na metabolizm leków, również inne owoce cytrusowe: pomarańcza, sweetie, pompela, limetka.

Zażywając leki nie należy ich spożywać z cytrusami, ani popijać sokiem grejpfrutowym. Przypuszcza się uniknięcie tej interakcji wymaga co najmniej 4- godzinnego odstępu czasu pomiędzy zażyciem leku, a spożyciem grejpfruta czy soku grejpfrutowego.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Jarosz M.: Praktyczny podręcznik dietetyki, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2010.


Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze