Zaloguj
Reklama

Wpływ ciśnienia tętniczego na ból głowy

Autorzy: mgr farm. Michał Mańka
Ciśnieniomierz
Fot. Pantherstock
Ciśnieniomierz
(4)

Bóle głowy występują dość często w przebiegu nadciśnienia tętniczego (z podwyższonym ciśnieniem rozkurczowym), rzadziej natomiast w przypadku niedociśnienia.

Reklama

Spis treści:

  1. Ból głowy z nadciśnienia
  2. Bóle głowy z niedociśnienia

Najnowsze badania wskazują na występowanie bólów głowy powodowanych nadciśnieniem w okolicy czołowej, a nie – jak wcześniej sądzono – w okolicy potylicznej.

Ból głowy z nadciśnienia 

Pojawia się znacznie częściej, gdy ciśnienie rośnie szybko i nagle. Zwykle pojawia się rano, ponieważ wtedy ciśnienie tętnicze jest najwyższe z powodu naturalnego wyrzutu adrenaliny i noradrenaliny do krwi wraz z przebudzeniem się.

Ból ma tendencję do nasilania się po wysiłku fizycznym, kaszlu, czy kichaniu. Zbyt szybkie obniżenie ciśnienia tętniczego skutkuje przejściowym spotęgowaniem bólu głowy, czy podwójnym widzeniem, ponieważ zmienia się nagle ciśnienie śródczaszkowe, ukrwienie i dotlenienie mózgu.

Postępowanie lecznicze w przypadku bólu głowy z nadciśnienia jest zastosowanie:

  • leków obniżających ciśnienie tętnicze (najczęściej stosuje się beta-blokery – propranolol, bisoprolol, metoprolol),
  • leków uspokajających (benzodiazepiny w niskich dawkach lub preparaty ziołowe sporządzone na bazie kozłka lekarskiego lub melisy).

Ból głowy, fot. panthermedia

Bóle głowy z niedociśnienia 

Bóle głowy spowodowane niedociśnieniem, a ściślej obniżeniem ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego, charakteryzują się charakterystycznym wrażeniem ucisku w przedniej części głowy. Objaw ten nasila się w pozycji pionowej oraz zanika po przyjęciu pozycji leżącej. Bólom głowy z niedociśnienia często towarzyszą zawroty głowy, nudności, bóle w okolicy karku, zaburzenia widzenia oraz szumy uszne.

W celu złagodzenia bólu głowy spowodowanego podciśnieniem, zaleca się:

  • krótkotrwałe (15-20 minut) przyjmowanie pozycji leżącej,
  • kilkakrotnie w ciągu dnia, kąpiel w chłodnej wodzie,
  • zastosowanie preparatu zawierającego niketamid i kofeinę lub guaranę, która zawiera kofeinę wolno i długo działającą.
Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1. Kozubski W., Katedra i Klinika Neurologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Objawowe bóle głowy.
    2. Stępień A., Klinika Neurologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, Bóle głowy związane ze zmianą ciśnienia śródczaszkowego.

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze