Preparaty z głogiem – kiedy warto po nie sięgnąć?

W lecznictwie stosuje się dwa surowce głogu: owoc (Crataegi fructus) i kwiatostan (Crataegi inflorescentia), oba surowce bogate są w dobroczynne związki takie jak:
- flawonoidy,
- garbniki,
- karotenoidy.
Preparaty zawierające głóg polecane są szerokiej grupie pacjentów z problemami sercowymi, w aptekach można nabyć bez recepty nalewkę lub intrakt z kwiatostanu głogu, tabletki i cukierki głogowe, a także zioła.
Działanie głogu polega na rozkurczeniu mięśni gładkich naczyń krwionośnych co umożliwia większy przepływ krwi i dostarczenie większej ilości tlenu do mięśnia sercowego. Głóg łagodnie reguluje także kurczliwość mięśnia sercowego i częstotliwość jego skurczów. Znane jest także działanie uspokajające.
Wybierając preparat z głogiem, warto pamiętać, że tonizujący wpływ owoców głogu na serce jest dwukrotnie słabszy niż kwiatostanów. W popularnych kroplach nasercowych nalewka z głogu jest jednym z głównych składników.
Kiedy wspomóc serce wyciągiem z głogu? W stanach takich jak:
- łatwe męczenie się
- początkowy okres nieprawidłowej wydolności serca
- łagodne nadciśnienie
- łagodna postać zwolnionego rytmu zatokowego
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Gdy objawy niewydolności serca trwają powyżej 6 tygodni od rozpoczęcia stosowania preparatu z głogiem lub gdy pojawiają się obrzęki nóg należy skorzystać z porady lekarza.
Nie należy zwlekać z wizytą jeśli wystąpią takie objawy jak: ból w okolicy serca z możliwym promieniowaniem do ramion, nadbrzusza, karku, a także w przypadku zaburzeń oddychania.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- „Leki współczesnej terapii” J.K.Podlewski, A.Chwalibogowska-Podlewska, wydanie XIX, 2009r.,str.873
- Tagi:
- głóg,
- ciśnienie,
- rozkurcz mięśni