Zaloguj
Reklama

Powstawanie i rozwój zakrzepu - zakrzepica żył głębokich

Zatkane tętnice
Fot. Pantherstock
Zatkane tętnice
(0)

Zakrzepica jest schorzeniem zaliczanym do bardzo niebezpiecznych, wśród najczęściej wymienianych powikłań zalicza się tzw. zespół pozakrzepowy oraz zator tętnicy płucnej (stan zagrażający życiu pacjenta).

Reklama

Spis treści:

  1. Czym jest zakrzep i jak się rozwija? 
  2. Najczęściej występujące objawy zakrzepicy
  3. Diagnoza i leczenie zakrzepicy?

W większości przypadków choroba ta, towarzyszy osobom otyłym, które mają żylaki, są po złamaniu kości miednicy czy podudzia ale także wśród osób unieruchomionych (po wypadkach, na skutek choroby), stosujących leki zawierające progesteron i inne. Najczęściej są to pacjenci po 40-45 roku życia. Wiele osób nie wie, iż w ich żyłach, na skutek skrzepu, dochodzi do zmniejszenia w nich przepływu krwi.

Czym jest zakrzep i jak się rozwija? 

Zakrzep, inaczej skrzeplina (grudka skrzepłej krwi), powstaje w świetle naczynia osoby zdrowej. Jest to coś w rodzaju czopu, który powstaje w wyniku kumulowania się, zlepiania się i osadzenia płytek krwi w świetle naczynia. Skrzeplina, powstaje na skutek, zaburzeń/ problemów w warstwowym przepływie krwi, gdy zmianom ulega ściana naczynia bądź mamy do czynienia ze zmianami w składzie krwi. Czynnikami, które sprzyjają rozwojowi zakrzepicy żył jest siedzący tryb pracy, choroby, zażywanie niektórych leków czy odwodnienie organizmu (spadek gęstości krwi).        

Najczęściej występujące objawy zakrzepicy 

Objawy zakrzepicy w większości przypadków pojawiają się nagle.

Do najczęściej występujących objawów zakrzepicy żył głębokich zaliczamy:

  • ból kończyn, który narasta przy chodzeniu oraz dłuższym staniu,
  • obrzęk kończyn, najczęściej w okolicy kostki,
  •  zaczerwienienie skóry,
  • przyspieszone tętno,
  • kurcze łydek,
  • drętwienie nóg,
  • pieczenie i swędzenie skóry.

Wyżej wymienione objawy, to etap, na którym po przeprowadzeniu szybkiej i właściwej diagnozy istnieje możliwości powstrzymania/ zatrzymania choroby. W przypadku gdy tego nie zrobimy na nogach objawy zaczną się nasilać a na nogach zaczną się pojawiać drobne siateczki poszerzonych naczyń krwionośnych, towarzyszył im będzie ból oraz opuchlizna i w ten sposób dojdzie do utworzenia się żylaków. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż brak leczenia żylaków prowadzi do rozwoju owrzodzeń (na skutek stanu zapalnego w tkance podskórnej). To z kolei sprzyja powstawaniu zakrzepów i zakrzepowemu zapaleniu żył.

Zakrzepica, fot. panthermedia

Diagnoza i leczenie zakrzepicy? 

W celu potwierdzenia zakrzepicy żył głębokich, wykonywane jest badanie USG-Doppler. Leczenie jest zróżnicowane i uzależnione od stanu pacjenta. Podawane są leki przeciwzakrzepowe, przy czym należy pamiętać o ty, iż niektórzy pacjenci muszą je przyjmować do końca życia.  Niewłaściwym jest podawanie leków, zwalczających bakterie, u pacjentów, których pojawiła się gorączka (wynika ona bowiem ze stanu zapalnego w obrębie ściany naczynia żylnego i wokół niego) a nie z obecności bakterii.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze