Zaloguj
Reklama

Gorączka reumatyczna

Autorzy: lek. med. Patrycja Nowak
Dziecko u lekarza
Fot. Panthermedia
Dziecko u lekarza
(0)

Gorączka reumatyczna to schorzenie, którego istotą jest uogólniony stan zapalny. Jest to powikłanie paciorkowcowego zapalenia gardła i migdałków. Proces zapalny może obejmować serce, stawy, układ nerwowy, mogą powstawać zmiany skórne.

Reklama

Gorączka reumatyczna to wielonarządowe schorzenie zapalne. Jest następstwem zakażenia gardła i migdałków paciorkowcem z grupy A. Objawy mogą dotyczyć serca, nerek, stawów, układu nerwowego. Choroba nie jest wywołana bezpośrednio infekcją, ale jest konsekwencją reakcji immunologicznej, indukowanej zakażeniem. Obecnie w dobie antybiotykoterapii schorzenie to należy jednak do rzadkości. Szczyt zachorowań przypada zwykle na 10-12 rok życia.

Gorączka reumatyczna pojawia się około 10-14 dni po infekcji górnych dróg oddechowych. Rozwijają się objawy ogólne pod postacią wysokiej gorączki, potów. Następnie dołączają się objawy w zależności od zajętego układu:

  • zapalenie stawów, zajęte okolice są nadmiernie ucieplone, zaczerwienione i obrzęknięte,
  • zajęcie serca – najczęściej rozwija się zapalenie wsierdzia, zaburzenia rytmu serca, zapalenie osierdzia z nasilonymi dolegliwościami bólowymi. Stan zapalny obejmujący mięsień sercowy jest groźny dla życia, rokowanie w dużym stopniu uzależnione jest od towarzyszących wad serca. Ważne jest wczesne wdrożenie leczenia, aby zapobiec powikłaniom i nieodwracalnemu uszkodzeniu zastawek serca,
  • zmiany skórne w formie guzków podskórnych, rumienia guzowatego czy obrączkowatego,
  • pląsawica Sydenhama, zwykle rozwija się z opóźnieniem, po kilku miesiącach, typowe dla tej jednostki są niekontrolowane ruchy rąk.

Kryteria rozpoznania obejmują tzw kryteria większe: wędrujące zapalenie stawów, pląsawica Sydenhmama, guzki podskórne, zapalenie serca, rumień obrączkowaty oraz kryteria mniejsze, do których zalicza się: gorączka, bóle stawów, podwyższony poziom OB lub CRP i wydłużony odstęp PQ w EKG. Aby rozpoznać gorączkę reumatyczną potrzebne jest stwierdzenie dwóch objawów większych lub jednego większego i dwóch mniejszych.

Leczenie uwzględnia podawanie antybiotyków. We wszystkich zakażeniach paciorkowcowych lekiem z wyboru jest penicylina, uzupełnieniem są leki przeciwzapalne.

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Medycyna wewnętrzna, Gerd Herold, PZWL, 2007

Reklama
(0)
Komentarze