Czy leki mogą za bardzo obniżyć stężenie cholesterolu?

Cholesterol to jeden z podstawowych budulców błon komórkowych i hormonów steroidowych. Ma on ogromną rolę w życiu płodowym między innymi dla rozwoju mózgu. Zdrowe dzieci rodzą się z cholesterolem na poziomie 30 mg/dl. Wraz z upływem czasu stężenia cholesterolu stają się we krwi coraz wyższe.
Spis treści:
- Konsekwencje zbyt dużego stężenia cholesterolu we krwi
- Skuteczność leków na cholesterol
- Czy musimy bać się niskiego cholesterolu?
- Podsumowanie
Konsekwencje zbyt dużego stężenia cholesterolu we krwi
Cholesterol to jeden z podstawowych budulców błon komórkowych i hormonów steroidowych. Ma on ogromną rolę w życiu płodowym między innymi dla rozwoju mózgu. Zdrowe dzieci rodzą się z cholesterolem na poziomie 30 mg/dl. Wraz z upływem czasu stężenia cholesterolu stają się we krwi coraz wyższe. Stężenie złego cholesterolu (LDL) u młodego dorosłego waha się przeciętnie w granicach 100-120 mg/dl. Im wyższe jego stężenie, tym większa tendencja do odkładania się go w ścianach tętnic i do pojawienia się blaszek miażdżycowych, a w konsekwencji zawałów serca i udarów mózgu. Szczególnie wysokie stężenia cholesterolu widuje się u chorych na hipercholesterolemię rodzinną. W tym wypadku szybko postępująca miażdżyca objawia się najczęściej zawałami serca, do których dochodzi nawet u dwudziestolatków. Na tej podstawie możemy powiedzieć, że za wysoki cholesterol jest niezdrowy.
Skuteczność leków na cholesterol
Wiemy obecnie, że aby chronić serce i mózg przed postępująca miażdżycą, powinniśmy obniżać stężenie cholesterolu. Dostępne w przeszłości lekarstwa były w tym zakresie skuteczne, ale trudno było z ich pomocą osiągnąć stężenia cholesterolu LDL poniżej 55 mg/dl. Są to stężenia znacznie wyższe niż te, które występują na przykład u zdrowych noworodków.
Leki obniżacją cholesterol, fot. panthermedia
W ostatnim czasie pojawiły się jednak nowsze leki o ogromnym potencjale do obniżania cholesterolu. Dzięki nim udaje się osiągnąć nawet jednocyfrowe wartości cholesterolu LDL. I w tym miejscu pojawia się pytanie. Skoro cholesterol jest budulcem błon komórkowych i hormonów, to czy tak niskie stężenia nie doprowadzą do szkód w organizmie?
Czy musimy bać się niskiego cholesterolu?
Z pomocą przychodzą nam badania nad chorymi, którzy z powodu określonych mutacji mają naturalnie bardzo niskie stężenia cholesterolu LDL. Ekstremalnym przypadkiem są osoby z rodzinną hipobetalipoproteinemią, u których stężenie cholesterolu LDL wynosi nawet około 1 mg/dl. Na podstawie długotrwałych obserwacji wydaje się, że prowadzą one normalne życie i nie stwierdza się istotnych zaburzeń w ich funkcjonowaniu. Co ciekawe, w badaniach japońskich stulatków „choroba” ta występuje dziesięciokrotnie częściej niż w populacji ogólnej, co wskazuje na korzystny wpływ tej mutacji na długość życia. Nie potwierdziły się doniesienia, jakoby niskie stężenia mogły być przyczyną choroby Alzheimera, demencji i choroby Parkinsona. Co więcej, aktualnie uważa się, że niskie stężenie cholesterolu LDL chroni przed wystąpieniem choroby Alzheimera.
Najnowsze leki obniżające stężenie cholesterolu przeciętnie obniżają jego stężenie do 10-30 mg/dl, czyli takiego jak u noworodków. W tym przedziale możemy mówić o korzyściach wynikających z dużego zmniejszenia ryzyka miażdżycy, zawałów serca i udarów mózgu. A w dużych badaniach z udziałem wielu tysięcy chorych nie stwierdzono bezpośrednich, niekorzystnych działań, które mogłyby wynikać z tak silnego obniżenia cholesterolu.
Podsumowanie
Odpowiadając na pytanie postawione w tytule, wydaje się, że za pomocą obecnie stosowanych, nawet najnowszych leków, nie obniżymy cholesterolu LDL „za bardzo”. Jednocześnie zaznaczam w tym miejscu, że nie u każdej osoby z hipercholesterolemią musimy dążyć do tak intensywnego leczenia. Aktualnie, w dobie medycyny precyzyjnej, dla każdego chorego ustala się pożądany zakres cholesterolu LDL i do niego dąży. Dzięki temu osiągamy dużą skuteczność leczenia, a przyjmujący leki nie są narażeni na zbyt silną terapię, która może wiązać się z pojawieniem się działań niepożądanych.
Piśmiennictwo
- Tagi:
- cholesterol,
- miażdżyca,
- zawał