Zaloguj
Reklama

Ból w klatce piersiowej - czy to zawsze zawał?

Autorzy: Karolina Kozłowska
Kobieta z objawami zawału serca
Fot. Shutterstock
Kobieta z objawami zawału serca
(1)

Ból w klatce piersiowej to z pewnością objaw, który powinien wzbudzać naszą czujność. Szczególnie gdy pojawia się nagle, ma charakter ucisku oraz towarzyszą mu takie objawy jak duszność, poty oraz silny niepokój. W takiej sytuacji możemy mieć pewne podejrzenia, które wskazują na schorzenia o podłożu kardiologicznym. Ból w okolicy klatki piersiowej to nie zawsze chore serce. Przyczyn bólu tej lokalizacji jest co najmniej kilka. 

Reklama

Spis treści:

 1. Ból w klatce piersiowej- czy to zawsze zawał?
 2. Ból zamostkowy a niedokrwienie serca
 3. Ból w klatce piersiowej to nie zawsze chore serce…
 4. Przez żołądek do serca?
 5. Czy płuca bolą?
 6. Wszystkiemu winne nerwy?
 7. Ból w klatce piersiowej - kiedy bić na alarm?

Ból w klatce piersiowej- czy to zawsze zawał? 

Klatkę piersiową można obrazowo przedstawić właśnie w postaci pewnego rodzaju klatki, której ściany tworzy 14 par żeber, kręgosłup oraz mięśnie otaczając i jednocześnie chroniąc jedne z najistotniejszych narządów naszego organizmu- serce i płuca. Ból w klatce piersiowej często wiążemy ze schorzeniami serca, niemniej jednak nie zawsze musi on mieć pochodzenie kardiologiczne. Charakter bólu i lokalizacja mogą nasuwać pewne podejrzenia co do struktury objętej stanem chorobowym. Czasem jednak doszukując się przyczyny w pewnym narządzie, tak naprawdę inny może nieprawidłowo funkcjonować.

Ból zamostkowy a niedokrwienie serca 

Ból zamostkowy jest charakterystyczny dla schorzeń w obrębie naczyń wieńcowych. Jest wynikiem przejściowego lub przedłużającego się ograniczenia dopływu krwi do kardiomiocytów, czyli komórek, które budują tkankę serca. Długo utrzymujące się zamknięcie dopływu może doprowadzić do dramatycznej w skutkach martwicy mięśnia sercowego. Gdy martwica obejmuje fragment serca, funkcja serca jaką są rytmiczne skurcze i w efekcie pompowanie krwi do naczyń krwionośnych, ulega zaburzeniu. Im większy obszar mięśnia ulega martwicy, tym trudnej sercu zapewnić odpowiednią ilości krwi, która jest wtłoczona do aorty, by następnie kolejnymi tętnicami dopłynąć do innych narządów ciała. Ból zawałowy ma typowy obraz. Pacjenci często opisują go jako gniotący, piekący, ściskający, „tak jakby coś ciężkiego leżało na środku klatki piersiowej”. W przypadku choroby niedokrwiennej serca, której przyczyną w 90% jest miażdżyca, ból mogą nasilać pewne sytuacje, takie jak np. wysiłek fizyczny, stres emocjonalny, spacer na zimnym powietrzu, czy nawet obfity posiłek. Ból nie trwa dłużej niż 2-10 min i często ustępuje po odpoczynku lub przyjęciu dawki nitrogliceryny- leku rozszerzającego naczynia wieńcowe, tym samym ułatwiając przepływ przez nie. W sytuacji kiedy mamy do czynienia z przedłużającym się niedokrwieniem w skutek dłuższego zamknięcia lub zwężenia naczynia, ból jest silniejszy i może trwać ponad 30 minut. Nie ustępuje w spoczynku i przyjęciu mitratów (np. nitrogliceryny), dodatkowo towarzyszą mu silne objawy niepokoju, duszności, osłabienia, a nawet nudności i wymiotów. Takiej sytuacji nie powinniśmy lekceważyć i natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe. Szybka reakcja i transport do szpitala ma zasadnicze znaczenie w przywróceniu prawidłowego dopływu krwi do serca. Tym samym może uchronić pacjenta przed poważnymi powikłaniami, takimi jak groźne arytmie, które mogą prowadzić do zatrzymania krążenia. Innym, ale bardzo poważnym zdarzeniem kardiologicznym, jest rozwarstwienie aorty. Polega na rozdarciu błony wewnętrznej ściany tętnicy i przedostaniu się krwi w obręb błony środkowej. Rozwarstwienie aorty nie jest częstym powikłaniem nieprawidłowo kontrolowanego ciśnienia tętniczego, chorób zastawek aorty, chorób genetycznych tkanki łącznej, która buduje ściany aorty. Rozwarstwienie może być także wynikiem urazu mechanicznego podczas wypadku komunikacyjnego. Ból ma charakter nagły, rozdzierający, niezwykle silny, może promieniować do okolicy międzyłopatkowej  lub lędźwiowej.

Ból w klatce piersiowej to nie zawsze chore serce… 

Nie tylko schorzenia w obrębie serca mogą powodować dolegliwości bólowe w okolicy klatki piersiowej. Ból zlokalizowany w klatce piersiowej może pochodzić od narządów położonych w samej klatce piersiowej ale także poza jej obszarem. Wynika to między innymi ze wspólnego unerwienia pewnych narządów i promieniowania bólu. Nie tylko narządy położone wewnątrz klatki piersiowej i ich schorzenia mogą być powodem dolegliwości bólowych. Ból może być przejawem patologii w obrębie mięśni, kości oraz stawów międzyżebrowych. Nie zapominajmy o bólu o podłożu psychicznym.

Przez żołądek do serca? 

Schorzenia narządów układu pokarmowego mogą dawać nieprzyjemne objawy dyskomfortu w klace piersiowej oraz bólu. Refluks żołądkowo- przełykowy, którego głównym mechanizmem jest zaburzenie motoryki zwieracza dolnego przełyku, powoduje zarzucanie treści żołądkowej do przełyku powodując zapalenie jego błony śluzowej. Ból nie jest tak silny, jak w przypadku bólu zawałowego, ale może mieć podobny charakter, jak uczucie pieczenia i gniecenia. Obfity posiłek może wyzwalać ból. Podobny obraz dolegliwości bólowych, ale zdecydowanie o większym nasileniu, obserwujemy w przypadku pęknięcia przełyku. Ból pojawia się nagle i gwałtownie narasta. Dodatkowym objawem są nagłe i obfite wymioty. Choroba wrzodowa to kolejna jednostka chorobowa, której manifestacją może być ból w okolicy nadbrzusza lub dolnej części klatki piersiowej. Posiłek może wpływać na nasilenie objawów. W przypadku wrzodów żołądka pozostanie na czczo zazwyczaj łagodzi dolegliwości, inaczej jest w przypadku wrzodów dwunastnicy kiedy to przyjęcie posiłku zmniejsza ból. Innym schorzeniem z kręgu układu pokarmowego może być kamica żółciowa. Pomimo tego, że pęcherzyk żółciowy rzutuje na prawe podbrzusze, ból w przebiegu kamicy może lokalizować się w prawym podżebrzu i nadbrzuszu oraz promieniować do prawego barku. Ból ma charakter kolki, powoli narasta i wolno ustępuje, trwa kilkanaście minut, do kilku godzin. Dodatkowo występują nudności, wymioty. Inicjuje go spożycie tłustego posiłku i zmniejsza się w pozycji leżącej bez ruchu.

Duszności, fot. panthermedia

Czy płuca bolą? 

Choroby z kręgu chorób płuc, a dokładniej opłucnej, także mogą manifestować się bólem tej okolicy. W przypadku chorób płuc, miąższ, z którego się składają nie posiada unerwienia, dlatego też w przypadku np. nowotworów płuc długo mogą nie występować żadne objawy, co niestety opóźnia rozpoznanie i włączenie leczenia. Dopiero gdy naciek obejmuje struktury opłucnej, która otacza tkankę płucną mogą występować objawy bólowe. Podobnie jest w odmie opłucnej kiedy to powietrze dostaje się pomiędzy blaszki opłucnej i podrażnia zakończenia nerwowe. Ból opłucnowy ma charakter kłujący, ostry, zwykle jednostronny, może promieniować do okolicy międzyłopatkowej. Głęboki wdech, kaszel, ruchy tułowia, nasilają ból. Dodatkowymi objawami może być duszność i przyspieszenie oddechu, czyli tachypnoe.

Wszystkiemu winne nerwy? 

Schorzenia z kręgu neurologicznych takie jak zapalnie nerwu lub zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa powodujące ucisk na korzeń nerwu mogą dawać objawy bólowe klatki piersiowej. Półpasiec jest chorobą która może obejmować konkretny dermatom na skórze klatki piersiowej i pleców. W tej okolicy zazwyczaj jest tkliwość (allodynia) oraz osutka. Ból lokalizuje się jednostronnie na przebiegu unerwienia jednego dermatomu. Stan zapalny stawów mostkowo-żebrowych i mostkowo-obojczykowych może manifestować się miejscowym bólem przedniej ściany klatki piersiowej, nasilającym się podczas ruchów tułowia i kaszlu.

Nie należy zapominać o bólach w przebiegu zaburzeń natury psychologicznej. Czynnikiem, który go wywołuje jest stres emocjonalny, długotrwałe napięcie, przewlekły lęk. Może mieć bardzo podobny obraz do bólu zawałowego z objawami towarzyszącymi jak duszność, kołatanie serca, niepokój. Nie ma konkretnej lokalizacji, jest zmienny i o różnym nasileniu.

Ból w klatce piersiowej - kiedy bić na alarm? 

 • Ból występuje nagle, jest silny, promieniuje do żuchwy, lewego ramienia i barku.
 • Ból o charakterze gniotącym, ucisku, ściskający.
 • Towarzyszy mu duży niepokój, kołatanie serca, duszność, poty, osłabienie, wymioty.
 • Nie ustępuje w spoczynku.
 • Trwa dłużej niż 20-30 minut.
 • Nie ustępuje po przyjęciu nitrogliceryny.

Powyższe objawy mogą świadczyć o niedokrwieniu mięśnia sercowego i zawale serca. W takiej sytuacji niezwłocznie należy wezwać pogotowie ratunkowe.

Piśmiennictwo
Reklama
(1)
Komentarze