Zaloguj
Reklama

Zwykła arytmia czy poważna choroba- migotanie przedsionków

Ból w okolicy serca
Fot. Shutterstock
Ból w okolicy serca
(0)

Migotanie przedsionków to poważna choroba, która stanowi zagrożenie dla zdrowia oraz życia pacjenta. W niektórych przypadkach początkowo przebiega ona bezobjawowo, inni odczuwają osłabienie, szumy w uszach czy bóle głowy. Badania naukowe pokazują, że schorzenie to diagnozowane jest w większości przypadkowo, podczas rutynowych badań. Co powinniśmy wiedzieć o migotaniu przedsionków?

Reklama

Kardiolodzy apelują by zgłaszać się na badania gdy zauważymy, że z naszym sercem dzieje się coś niepokojącego. Migotanie przedsionków- nawet to bezobjawowe może prowadzić do śmierci. Jest to bowiem zaburzenie rytmu serca, które polega na nieskoordynowanej aktywacji/ aktywności przedsionków przy jednoczesnej zwolnionej bądź przyspieszonej, niemiarowej czynności skurczowej komór mięśnia sercowego. Może ono mieć charakter napadowy lub przetrwały. Konsekwencją tego stanu jest powstawanie tzw. skrzeplin, które mogą się przemieszczać obwodowo. Trafiają np. do naczyń krwionośnych  mózgu i prowadzą do jego udaru.

European Heart Rhythm Association  wyróżnia następującą skalę objawów migotania przedsionków:

  1. Brak odczuwania jakichkolwiek objawów przez pacjentów
  2. Delikatne objawy, które nie upośledzają prawidłowego i sprawnego funkcjonowania pacjenta
  3. Ciężkie objawy, ograniczające w znacznym stopniu sprawność chorego
  4. Objawy, które całkowicie uniemożliwiają sprawne i normalne funkcjonowanie

Wśród najczęściej spotykanych objawów migotania przedsionków znajdują się: nagłe, napadowe pocenie się, omdlenia, duszności, kołatanie serca, ból i ucisk w klatce piersiowej, zawroty głowy, szumy w uszach a także brak tolerancji na wysiłek.

Leczenie migotania przedsionków jest procesem długotrwałym i związane jest z zażywaniem leków antyarytmicznych (farmakoterapia) bądź zastosowaniem kardiowersji. W drugiej metodzie stosowany jest prąd elektryczny, którego zadaniem jest przywrócenie prawidłowego rytmu serca. Leki mają za zadanie kontrolować częstość rytmu komór oraz „wyciszenie” i uregulowanie migotania przedsionków. Należy pamiętać o tym, że w niektórych przypadkach konieczne jest przezskórne lub chirurgiczne „zniszczenie” w mięśniu sercowym miejsca odpowiadającego za powstawanie  nieprawidłowych impulsów elektrycznych odpowiedzialnych za migotanie przedsionków.

Migotania przedsionków nigdy nie można lekceważyć gdyż może ono doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych (udar mózgu) a także śmierci.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze