Zaloguj
Reklama

Alkohol i choroby układu krążenia

Alkohol, papierosy
Fot. panthermedia
Alkohol, papierosy
(3)
Alkohol i choroby układu krążenia
Reklama

Alkoholizm to powszechne zjawisko w populacji dorosłych. Spożywanie alkoholu w dużych ilościach może spowodować wystąpienie różnych chorób układu krążenia.

Alkohol i choroby układu krążenia - Objawy i przebieg

Nadciśnienie tętnicze jest częstą chorobą u alkoholików, dotyczy ok. 10-30% osób pijących. Alkohol może mieć wpływ na uszkodzenie serca-  osłabienie jego kurczliwości, aż do:

Picie alkoholu  zwiększa ryzyko rozwinięcia nadciśnienia tętniczego. Stosowany przewlekle może nasilać metabolizm leków przeciwnadciśnieniowych tym samym osłabiać  ich działanie, co skutkuje złą kontrolą ciśnienia. Na niektóre leki alkohol działa odwrotnie, np. pogłębia efekt leków rozszerzających naczynia jak np. nitrogliceryny stosowanej w dławicy piersiowej. Może to spowodować omdlenia, osłabienie. Wahania ciśnienia, nagłe spadki i skoki mogą być przyczyną pęknięcia tętniaków, udarów krwotocznych mózgu.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Osoby pijące alkohol powinny przede wszystkim  zaprzestać jego spożywania. Jest to trudne i zależy od silnej motywacji. Należy aktywnie edukować osoby pijące  o zgubnych skutkach uzależnienia; wpływie na układ krążenia i inne układy.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Hipertensjologia, Patogeneza i leczenie nadciśnienia tętniczego, pod red. A. Więcka, A.Januszkiewicza
    Wytyczne ESH/ESC dotyczące postępowania w nadciśnieniu tętniczym w 2013 roku
    Wytyczne ESH/ESC dotyczące postępowania w niewydolności serca w 2012 roku

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze