Zaloguj
Reklama

Czego unikać w chorobach serca?

Serce
Fot. Panthermedia
Serce
(5)

Unikanie stresu jest bardzo ważne w chorobach mięśnia sercowego. Stres może prowadzić do stanów depresyjnych a co za tym idzie do poważnych konsekwencji dla naszego serca.

Reklama

Nie należy stosować żadnych środków ani suplementów diety bez konsultacji z lekarzem. Unikać należy wypraw w wysokie góry oraz w tropikalne kraje. Podczas wypoczynku, najlepiej zaplanować czas tak by nie opalać się zbyt dużo w pełnym słońcu.

Osoby chore na serce powinny unikać również nagłego wchodzenia do zimnej wody, gdyż powoduje to gwałtowny skurcz naczyń krwionośnych. Istotne jest to by nie zapominać o nawadnianiu organizmu by utrzymać w równowadze gospodarkę elektrolitową.

Dla chorych na serce wrogiem jest tytoń. Nie wolno palić a jeśli chory jest palaczem, powinien jak najszybciej rzucić nałóg oraz ograniczyć w diecie tłuste potrawy. Alkohol również nie sprzyja utrzymaniu zdrowia w chorobach serca, szczególnie dla osób stosujących leki przeciwzakrzepowe. Nie należy rezygnować z aktywności fizycznej jednak w umiarkowanej formie. Duży wysiłek fizyczny nie jest wskazany dla chorych na serce.[1]

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] „Aktywne życie po zawale. Jak funkcjonować po zawale serca”, Anna Jarosz, Konsultant:dr n. med. Renata Houwald-Kornacka, kardiolog, Przychodnia Lekarska, Warszawa Wola

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze