Zaloguj
Reklama

19 czerwca – Światowy Dzień Anemii Sierpowatej

Czerwone krwinki i bakterie
Fot. panthermedia
Czerwone krwinki i bakterie
(0)

19 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Anemii Sierpowatej. Święto to zostało ustanowione w 2009 roku i dodane do kalendarza UNESCO. Celem tego dnia jest poszerzanie wiedzy na temat tej choroby wśród społeczeństwa.

Reklama

Anemia Sierpowata jest rodzajem niedokrwistości polegającej na występowaniu zaburzeń w hemoglobinie człowieka. Dotyczy ona krwinek czerwonych, które zmieniają swój pierwotny kształt. Choroba ta jest nieuleczalna i zagraża życiu pacjenta, ponieważ dochodzi do zlepiania się krwinek i tworzenia zatorów.

Objawy Anemii Sierpowatej

Głównym objawem tej choroby jest nieprawidłowy wygląd czerwonych krwinek. Zamiast kształtu owalnego jest on sierpowaty – jak wskazuje sama nazwa choroby. Prowadzi to do mniejszej objętości ciałek krwi, co powoduje większą podatność na uszkodzenia.

Anemia Sierpowata może w ostateczności prowadzić do uszkodzeń nerek, a nawet zawału serca na skutek zatkania się naczyń krwionośnych. Wśród widocznych objawów zaliczyć można:

  • bladość skóry,
  • nadmierne osłabienie,
  • bóle,
  • gorączka,
  • opuchlizna kończyn,
  • wrzody,
  • nadmierna potliwość i wiele innych.

Dolegliwości pojawiają się najczęściej w sytuacji wysiłku fizycznego, a także na dużych wysokościach. Jest to spowodowane tym, że krwinki czerwone o sierpowatym kształcie nie są tak efektywne w przenoszeniu tlenu, a ponadto w takich warunkach szybko ulegają uszkodzeniu.

Jak leczy się anemię sierpowatą?

Anemia sierpowata jest schorzeniem genetycznym, dlatego nie jest możliwe przywrócenie organizmowi możliwości produkowania krwinek o odpowiednim kształcie za pomocą leków. Jedyną dostępną metodą może być wykonanie przeszczepu szpiku, ponieważ to tam produkowane są czerwone krwinki. Ten sposób leczenia obecnie jest jednak w fazie testów.

Leczyć tę chorobę można wyłącznie objawowo. Podstawą jest unikanie zakażeń, zalecane są również odpowiednie szczepienia oraz profilaktyczne podawanie antybiotyków.

Kiedy dochodzi do omdleń, leczenie polega na hospitalizacji, podawaniu tlenu, a nawet w ostateczności na przetoczeniu krwi. Samodzielnie nie można leczyć tej choroby, należy unikać dużych wysokości oraz ograniczyć dużą aktywność fizyczną, aby nie dopuścić do zatorów w naczyniach krwionośnych.

19 czerwca warto wziąć udział w wydarzeniach i happeningach organizowanych w całej Polsce, aby bliżej się przyjrzeć i dowiedzieć się więcej na temat anemii sierpowatej.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze