Zaloguj
Reklama

Zespół Barlowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: dr Zofia Zięba
Zmęczenie po pracy
Fot. ojoimages
Zmęczenie po pracy
(3)
Reklama

Zespół Barlowa (zespół wiotkiej zastawki, wypadania płatka zastawki mitralnej) to zespół objawów występujących u osoby, u której stwierdzono wypadanie płatka zastawki mitralnej.

Objawy i przebieg zespołu barlowa

W krajach rozwiniętych jest to najczęstsza wada zastawek serca.  Częstość jej występowania w ogólnej populacji szacuje się na 1-2,5%, w wieku rozwojowym 6-11%. Zazwyczaj  rozpoznawana jest około 10 roku życia, a przed 20 rokiem życia częściej stwierdzana jest u płci żeńskiej. U około 1/3 dzieci wykrywa się ją przygodnie, w czasie rutynowego badania lekarskiego, a u 1/3 po przebyciu choroby gorączkowej.

Zastawka mitralna oddziela lewy przedsionek  od lewej komory zapobiegając cofaniu się krwi z komory do przedsionka podczas skurczu serca. Wypadanie płatka zastawki mitralnej związane z defektem części, jednego lub dwóch  płatków prowadzi do przemieszczania się ich do lewego przedsionka, niepełnego zwarcia i możliwości wystąpienia przecieku krwi z lewej komory do lewego przedsionka serca. Przeciek ten daje charakterystyczne zjawiska osłuchowe nad sercem.

Objawy

Do objawów podmiotowych wypadania płatka zastawki mitralnej należą:

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Garfunkel L.C., Kaczorowski J.M., Christy C., Konsultacja kliniczna w Pediatrii, Elsevier, Wrocław, 2011
    Interna Szczeklika, Podręcznik Chorób Wewnętrznych 2013, Medycyna Praktyczna, Kraków, 2013
    Jonkaitiene R., Benetis R., Mitral valve prolapsed, diagnosis, treatment and natural course, http://medicina.kmu.lt/0504/0504-06e.pdf
    Kawalec W, Kubicka K., Kardiologia dziecięca, PZWL, Warszawa, 2003
    Pietrzak R., Werner B., Janiec I., Wypadanie płatka zastawki mitralnej u dzieci, Pediatria Polska, 82/8, 2007

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze