Zaloguj
Reklama

PFO - przetrwały otwór owalny - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Lekarz kardiolog
Fot. medforum
Lekarz kardiolog
(3)
Reklama

Otwór owalny jest strukturą anatomiczną w sercu, niezbędną do prawidłowego krążenia krwi w życiu płodowym. U 70% osób zamyka się po urodzeniu u pozostałych pozostaje drożny, co jest wariantem prawidłowym. PFO (przetrwały otwór owalny) nie jest wadą serca.

Objawy i przebieg przetrwałego otwóru owalnego

PFO zwykle nie daje objawów, a rozpoznawany jest przypadkowo podczas badania echokardiograficznego wykonywanego z innych powodów. Czasem (choć rzadko) zdarza się, że jest przyczyną niedokrwiennego udaru mózgu, bądź napadu przemijającego niedokrwienia mózgu- TIA, wskutek wystąpienia zatorowości skrzyżowanej, kiedy w przedsionku prawym powstanie skrzeplina która przejdzie do lewego przedsionka i z prądem krwi trafi do mózgu.

W większości przypadków skrzepliny dostają się jednak do komory prawej później do płuc, gdzie są zwykle utylizowane. PFO prowadzi do niewielkiego przecieku na poziomie przedsionków, głównie prawo-lewego, co sprzyja wystąpieniu także choroby kesonowej nurków i migreny.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć przetrwały otwór owalny

Ryzyko wystąpienie udaru niedokrwiennego z powodu PFO jest bardzo małe i  tylko nieznacznie większe niż u osób bez PFO, dlatego nie wykonuje się żadnych badań diagnostycznych u osób bez objawów. W przypadku wystąpienia zbiorowości do OUN zwykle przeprowadza się próbę przezskórnego zamknięcia PFO w ośrodku Kardiochirurgicznym.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Kompendium chorób wewnętrznych 2012, pod red. P. Gajewskiego, na podstawie Interny Szczeklika

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze