Niewydolność serca - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Niewydolność serca jest częstym powikłaniem nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca. Serce zostaje nadmiernie obciążone, dochodzi do jego przerostu i niewydolności. Prowadzi to do ograniczenia jakości życia, spadku wydolności fizycznej, ciężkich zaostrzeń wymagających hospitalizacji.
Objawy i przebieg niewydolności serca
Objawy i przebieg niewydolności serca:
- nagłe uczucie duszności podczas spoczynku, nasilająca się w czasie wysiłku,
- niskie ciśnienie tętnicze,
- niepokój,
- przyspieszony oddech lub oddech o zmiennej częstości,
- skąpomocz,
- chłodna skóra obwodowych części ciała,
- szaropopielata sinica,
- kaszel, czasem z odkrztuszaniem różowej pienistej lub rdzawej plwociny,
- obrzęki wokół kostek.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć niewydolność serca
Jeśli u pacjenta występuje któryś z wymienionych wyżej objawów, powinien bezwzględnie skorzystać z pomocy lekarza, jeżeli są to objawy intensywne, mogą świadczyć o ostrej niewydolności serca należy wtedy wezwać pogotowie ratunkowe dzwoniąc pod numer 999.
Leczenie niewydolności serca
Pierwsza pomoc:
W warunkach domowych chorego należy ułożyć w pozycji siedzącej z opuszczonymi w dół nogami w celu zmniejszenia napływu krwi i obciążenia serca.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
- „Choroby wewnętrzne” pod red. F. Kokota, Tom 1 str. 12-33 PZWL 2004
- Kardiologia Polska 2012; 70, supl. II: 101–176 „Wytyczne ESC dotyczące rozpoznania oraz leczenia ostrej i przewlekłej niewydolności serca na 2012 rok”
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.