Zaloguj
Reklama

Wady zastawki aortalnej

Autorzy: lek.med. Patrycja Nowak
Opieka nad starszą osobą, choroba Alzheimera
Fot. Panthermedia
Opieka nad starszą osobą, choroba Alzheimera
(0)

Wady zastawki aortalnej to zwężenie lub niedomykalność. W obu przypadkach dochodzi do przeciążenia objętościowego lub ciśnieniowego lewej komory serca. Wśród najczęstszych objawów wymienia się zawroty głowy, omdlenia, kołatania serca.

Reklama

Wady zastawkowe najczęściej dotyczą zastawki aortalnej, która znajduje się na drodze odpływu krwi z lewej komory serca do aorty. Wśród tych wad wymienia się : niedomykalność i zwężenie zastawki.

Zwężenie zastawki aortalnej, powoduje, że odpływ krwi z lewej komory jest utrudniony. Najczęściej wada rozwija się na podłożu zmian zwyrodnieniowych lub rzadziej zmian wrodzonych – dwupłatkowej zastawki aorty. Wskutek przeciążenia lewej komory dochodzi do rozwoju takich objawów jak ból dławicowy w klatce piersiowej, kołatanie serca, duszność. Często pojawiają się również zawroty głowy i omdlenia.  

W przypadku gdy mamy do czynienia z niedomykalnością zastawki aortalnej dochodzi do wstecznego przepływu krwi z aorty do lewej komory wskutek niepełnego i nieprawidłowego zamknięcia płatków zastawki. W tym typie również dochodzi do przeciążenia lewej komór,  objętościowego wskutek gromadzącej się krwi.  W ostrej niedomykalności szybko narasta duszność, tachykardia i kołatanie serca.

Diagnostyka obejmuje przede wszystkim badanie echokardiograficzne, na podstawie którego ocenia się stopień zaawansowania wady, czynność lewej komory serca, określa się również stopień zwężenia bądź niedomykalności zastawki.

W przypadku, gdy wada jest zaawansowana, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego z wymianą zastawki. Wiąże się to zwykle z koniecznością zażywania leków przeciwkrzepliwych po wszczepieniu zastawki mechanicznej. W przypadku, gdy istnieją przeciwwskazania do takiego leczenia można rozważyć wszczepienie homograftu lub heterograftu. W przypadkach, gdy objawy wady zastawkowej nie są zbyt nasilone wystarczy leczenie zachowawcze z wdrożeniem leczenia farmakologicznego oraz koniecznie okresowa kontrola kardiologiczna  z wykonaniem badania echokardiograficznego .

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Interna Szczeklika, mały podręcznik, MP

Reklama
(0)
Komentarze