Zaloguj
Reklama

Sauna a choroby układu krążenia

Autorzy: Anna Malek
Relaks w SPA
Fot. Pantherstock
Relaks w SPA
(4)

Kąpiel w saunie wpływa pozytywnie na wiele aspektów zdrowotnych. Stosowana jest również jako źródło relaksacji oraz zabieg pielęgnacyjny. Radykalne zmiany temperatury mogą być w poszczególnych przypadkach zbyt dużym szokiem dla układu krążenia.

Reklama

Zmiany następujące w układzie krążenia

Reakcja organizmu zależy przede wszystkim od temperatury powietrza, czasu trwania ekspozycji, stopnia wilgotności oraz bilansu płynów. Podczas pobytu w saunie naczynia krwionośne skóry rozszerzają się, stymulując układ krążenia i zwiększając znacząco przepływ krwi. W celu utrzymania homeostazy, zredukowany zostaje przepływ krwi w innych obszarach: mięśniowym (o 0,6 l/min), trzewnym (o 0,6 l/min) oraz w nerkach (o 0,4 l/min). Wymaga to również zintensyfikowanej pracy serca, którego objętość minutowa może wzrosnąć nawet o 6,6 l/min. W wyniku stresu cieplnego wzrasta produkcja noradrenaliny, która wpływa na przyspieszenie akcji serca do 100 – 160 uderzeń na minutę. Całość procesu modyfikuje ciśnienie skurczowe krwi, które z reguły umiarkowanie się podwyższa. Jest to szczególnie uwarunkowane nagłymi zmianami wilgotności lub temperatury: przy polewaniu kamieni wodą oraz nagłym schładzaniu ciała. Z tego powodu osobom z nadciśnieniem odradza się stosowania lodowatych pryszniców lub pocierania skóry lodem. Jeżeli chodzi o ciśnienie rozkurczowe, ulega ono spadkowi, przy gwałtowniejszych ruchach (np. nagła zmiana pozycji) może doprowadzić do omdlenia. Z tego powodu sauna powinna zawsze znajdować się pod nadzorem wykwalifikowanego personelu.

Kto nie powinien korzystać?

Szczególną ostrożność zaleca się osobom, które mają lub miały w przeszłości problemy dotyczące funkcjonowania serca i układu krążenia. Dotyczy to szczególnie tych anomalii, które w wyniku spadku ciśnienia tętniczego lub spadku rzutu serca mogłyby ulec znacznemu pogorszeniu. Dotyczy to przede wszystkim osób z niewyrównaną niewydolnością serca, zaawansowanym zwężeniem zastawki aortalnej, niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym oraz niestabilną dusznicą. Kąpieli w saunie nie wolno zażywać również bezpośrednio po intensywnym wysiłku fizycznym oraz po zażywaniu alkoholu. W przypadku osób po przebytym zawale, zaleca się zaprzestanie stosowania przez okres od 6 do 8 tygodni. W każdym przypadku warto skonsultować się z lekarzem lub przynajmniej z personelem obiektu.


fot. pantherstock

Przestrzeganie podstawowych zasad

Bez względu na to czy znajdujemy się w grupie ryzyka, powinniśmy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad użytkowania sauny. Dostosowanie się do nich pomoże uniknąć negatywnych skutków zdrowotnych. Ekspozycję na wysoką temperaturę powinno się zwiększać stopniowo, zaczynając od sauny najmniej gorącej lub od najniższej ławeczki, tak aby stopniowo przyzwyczaić organizm. Jedna kąpiel cieplna nie powinna trwać dłużej niż 5 – 10 min., (z przedłużeniem do 15 min. dla osób przyzwyczajonych do korzystania z sauny). Po wyjściu z sauny należy odpocząć w pozycji siedzącej, a następnie stopniowo ochładzać ciało. Po zakończeniu seansu należy zadbać o odpowiednie nawodnienie ciała poprzez wypicie dużej ilości wody.

Z dobroczynności kąpieli w saunie powinniśmy korzystać rozsądnie. Długotrwałe i intensywne przebywanie w saunie może spowodować powikłania ze strony układu krążenia. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby znajdujące się w podwyższonej grupie ryzyka.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze