Zaloguj
Reklama

Czym jest częstoskurcz?

Serce
Fot. Pantherstock
Serce
(4)

Częstoskurcz, definiowany jest jak nieregularne i nader szybkie tętno tj. powyżej 100 uderzeń na minutę (zdarzają się pacjenci, u których liczba uderzeń może wynosić nawet 400 udarzeń/min).

Reklama

Spis treści:

 1. Czynniki ryzyka, przyczyny i objawy częstoskurczu
 2. Rodzaje częstoskurczu

Częstoskurcz może obejmować komory serca lub przedsionki bardzo często towarzyszą mu zawroty głowy, nudności, wymioty, uczucie skołowania, senność czy odczucie „trzęsienia, trzepotania” w klatce piersiowej. W przypadku tak dużej ilości skurczów serca na minutę, jakie zachodzi podczas częstoskurczu, nie jest możliwe zapewnienie odpowiedniej ilości krwi natlenowanej (bogatej w tlen) organizmowi stąd też biorą się wyżej wymienione objawy.   

Czynniki ryzyka, przyczyny i objawy częstoskurczu  

Czynnikami zwiększającymi ryzyko pojawienia się u nas częstoskurczu serca są m.in. wrodzone choroby serca, miażdżyca, przebyty wcześniej zawał serca czy niewydolność serca. Wśród przyczyn, pojawienia się częstoskurczu wymienia się:

 • różnego rodzaju problemy,
 • zmiany kardiologiczne (bardzo często dotyczy to osób z nadciśnieniem),
 • choroby (np. zastawek, niewydolność serca, miażdżyca naczyniowa i inne),
 • przebyte infekcje oraz toczące się stany infekcyjne,
 • guzy 
 • choroby płuc czy tarczycy.

Szczególną rolę w powstawaniu częstoskurczów odgrywają także silny, długotrwały stres, niewłaściwe odżywianie, zaburzona równowaga elektrolitów, picie zbyt mocnej kawy oraz herbaty oraz używki (duże ilości alkoholu, narkotyki).

Pacjenci dotknięci częstoskurczem skarżą się na takie dolegliwości jak nagle pojawiająca się, silna senność, osłabienie, zbyt płytki oddech, nudności, zawroty głowy, omdlenia, nieprzyjemne „trzęsienie się, trzepotania” w klatce piersiowej, lękliwość oraz ogromne uczucie słabość.

Częstoskurcz, fot. pantherstock

Rodzaje częstoskurczu 

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje częstoskurczu. Pierwszy - wywołany jest silnym stresem, wysiłkiem fizycznym czy przemęczeniem ale nie stwierdza się chorób serca. Drugi, który powoduje zawroty głowy, omdlenia, nagła słabość i pojawia się gwałtownie, niespodziewanie (częstoskurcz przedsionków).

Krótka charakterystyka dwóch częstoskurczów:

 1. Częstoskurcz napadowy komorowy, który związany jest z szybszą akcją serca do 200 uderzeń/ minutę i dotyczy komór. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być różnego rodzaju choroby serca, zawał serca, przedawkowanie niektórych leków. Pacjent odczuwa duszność, pojawi się trzepotanie serca, omdlenia i ciemność przed oczami. Kluczowa rolą w rozpoznaniu częstoskurczu odgrywa badanie EKG. Bardzo ważną rolę odgrywa leczenie częstoskurczu komorowego, gdyż stanowi od zagrożenie dla życia pacjenta.
 2. Częstoskurcz napadowy nadkomorowy, obejmuje najczęściej przedsionki, pojawia się nagle, niespodziewanie. Dotyczy osób spożywających różnego rodzaju używki (narkotyki, duże ilości alkoholu) ale także kawę i mocną herbatę. Występuje także w przypadku chorób np. tarczycy czy nerwicy wegetatywnej. Osoba chora odczuwa ból w klatce piersiowej, trzepotanie serca, kłucie, duszności, mogą wystąpić nudności oraz omdlenia. W diagnozowaniu tego rodzaju częstoskurczu konieczne jest wykonanie kliku badań w tym EKG. Leczenie częstoskurczu nadkomorowego to nie tylko podawanie leków ale także zmiana trybu życia.

Pamiętajmy, by nigdy nie bagatelizować takich objawów jak ból w klatce piersiowej, omdlenia, senność, słabość, problemy z oddychaniem, duszności i inne. Koniecznie należy zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia badań.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • 1. Choroby wewnętrzne, Andrzej Szczeklik, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków
  2. Choroby wewnętrzne, Franciszek Kokot, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
  3. Interna, Włodzimierz Januszewicz, Franciszek Kokot, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze