Zaloguj
Reklama

Bóle głowy w zaburzeniach ciśnienia tętniczego

Wizyta u kardiologa
Fot. medforum
Wizyta u kardiologa
(4)

Bólu głowy doświadczył każdy w swoim życiu. Niektórym pacjentom pierwotne bóle głowy towarzyszą całe życie. W większości przypadków, ból ten, nie jest objawem groźnej i niebezpiecznej dla naszego życia choroby np. guza mózgu.

Reklama

W przypadku około 95% bólów głowy, dotyczą one problemów z zatokami bądź wywołane są długotrwałym, silnym napięciem nerwowym. Zdarza się jednak tak, iż bólom głowy towarzyszą zaburzenia ciśnienia tętniczego (zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie). Koniecznie należy wtedy udać się na wizytę do specjalisty - kardiologa. Leczenie w niektórych przypadkach to zmiana trybu życia, właściwe odżywianie się, odstawienie używek ale także włączenie środków farmakologicznych. Co ważne, z problemem tym borykają się nie tylko osoby starsze ale coraz częściej przed 25-30 rokiem życia.
 
Czym jest nadciśnienie tętnicze i jakie towarzyszą mu objawy
 
Nadciśnienie, definiujemy jako podwyższone ciśnienie krwi w układzie żylnym, które znajduje się w zakresie powyżej 140 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego i/lub powyżej 90 mmHg w przypadku ciśnienia rozkurczowego. W chwili obecnej, wymienia się dwie przyczyny nadciśnienia, tj. te o podłożu pierwotnym (bez uchwytnej przyczyny) oraz o podłożu wtórnym (występujące na tle innej choroby). Wśród czynników mających wpływ na rozwój nadciśnienia wymienia się m.in.:

  • brak aktywności fizycznej,
  • rodzaj i ilość spożywanych pokarmów,
  • otyłość bądź nadwagę,
  • picie alkoholu oraz palenie papierosów.

Warto tutaj także zwrócić uwagę na rolę czynników dziedzicznych (genetycznych).

Jednym z najczęściej występujących objawów, przy zbyt wysokim ciśnieniu tętniczym są bóle głowy.  Mają one różne nasilenie oraz charakter (kłujący, pulsujący) i mogą im towarzyszyć mdłości, zawroty głowy, zaczerwienienie na twarzy (rumieńce) oraz szyi, ból oczu oraz problemy z widzeniem. U pacjentów z nadciśnieniem pojawiają się także szumy w uszach, pulsowanie w skroniach, mroczki przez oczami oraz krwotoki z nosa. Taki stan wymaga szybkiej konsultacji kardiologicznej.

 

""

fot. pantherstock

 


 
Sposoby na obniżenie nadciśnienia przy bólach głowy
 
Każdy pacjent, cierpiący na nadciśnienie tętnicze może za pomocą „domowych sposobów” spróbować obniżyć sobie ciśnienie. Wśród tych sposobów na uwagę zasługują m.in.: unikanie potraw tłustych oraz słonych, kontrolowanie ilości spożywanych słodyczy, jedzenie dużej ilości warzyw, owoców, świeżych, nietłustych ryb, używanie oliwy, oleju rzepakowego, aktywność fizyczna, unikanie alkoholu, palenia tytoniu. W przypadku zażywania środków farmakologicznych, należy pamiętać o regularności i wizytach kontrolnych u kardiologa.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze