Zaloguj
Reklama

Zapalenie mięśnia sercowego – groźne schorzenie?

Autorzy: lek. Paulina Raczyńska
Serce
Fot. ojoimages
Serce
(2)

Zapaleniem mięśnia sercowego określamy proces zapalny, którym dotknięte są komórki budujące serce (kardiomiocyty), tkanka śródmiąższowa, naczynia serca lub osierdzie. Najczęściej wywołują je wirusy oraz bakterie, a także różne leki i substancje toksyczne

Reklama

Zapalenie mięśnia sercowego najczęściej rozwija się podczas infekcji górnych dróg oddechowych lub niedługo po jej ustąpieniu. Zdarza się też, że zapalenie to może być poprzedzone zakażeniem przewodu pokarmowego przebiegającego z biegunką lub zmianami skórnymi. W przeważającej większości zapalenie mięśnia sercowego jest spowodowane infekcją wirusową (najczęściej tzw. parwowirus B19, ludzki wirus herpes typu 6 czy adenowirus) i bakteryjną (pneumokoki, gronkowce, prątek gruźlicy, Salmonella, Legionella), rzadziej powodują je grzyby, pierwotniaki czy parazyty. Infekcja ta występuje częściej u osób o obniżonej odporności lub cierpiących na inne choroby, jak na przykład toczeń rumieniowaty układowy, celiakię oraz sarkoidozę. W grupie ryzyka znajdują się także pacjenci przyjmujące niektóre leki: antybiotyki, leki przeciwgruźlicze, przeciwdrgawkowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne, diuretyki, pochodne sulfonylomocznika oraz osoby stosujące używki, w tym narkotyki.

Objawy zapalenia mięśnia sercowego często zależą od przyczyny, które je wywołała, jednak wśród najczęstszych wymienia się:

  • duszność spoczynkową lub przy niewielkim wysiłku,
  • ból w klatce piersiowej,
  • kołatanie serca,
  • wrażenie nierównego bicia serca,
  • osłabienie, zmęczenie,
  • obrzęk kostek, stóp i podudzi,
  • objawy ogólne infekcji: gorączka, ból gardła, ból mięśni, ból stawów, ból głowy, biegunka.

W razie wystąpienia któregoś z niepokojących objawów, a w szczególności bólu w klatce piersiowej, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza specjalisty lub wezwać karetkę pogotowia.

Do najważniejszych badań diagnostycznych służących postawieniu właściwego rozpoznania należą: elektrokardiogram (EKG), badania laboratoryjne krwi (morfologia, OB., CRP), RTG klatki piersiowej w celu oceny sylwetki serca oraz stwierdzenia lub wykluczenia obecności zastoju płynu w płucach, USG serca (echo) do oceny pracy serca, jego kurczliwości, czynności zastawek oraz zobrazowania ewentualnego płynu w worku osierdziowym, rezonans magnetyczny serca oraz biopsja mięśnia sercowego.

Leczenie zapalenia mięśnia sercowego jest ściśle zależne od przyczyny, która je spowodowała. Podstawowym zaleceniem dla pacjentów jest odpoczynek i leżenie w łóżku oraz bezwzględne ograniczenie aktywności fizycznej na około 6 miesięcy. Pacjenci nie powinni palić papierosów oraz przyjmować niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W razie gorączki odpowiednim lekiem jest w tym wypadku paracetamol. Jeśli zapalenie jest wywołane przez konkretny drobnoustrój, należy włączyć leczenie przeciwdrobnoustrojowe, jeśli przez lek lub substancję toksyczną, należy je odstawić. W łagodnych przypadkach stosuje się leczenie jedynie objawowe, gdyż u większości chorych po okresie rekonwalescencji dochodzi do samowyleczenia. W znacznej większości przypadków nie dochodzi do rozwoju do powikłań.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Gajewski P.: Interna Szczeklika. Mały podręcznik. Medycyna Praktyczna. Kraków 2017, s.264-267.

Kategorie ICD:


Reklama
(2)
Komentarze