Zaloguj
Reklama

Zaburzenia czucia w dłoni i ręce – czy to powód do niepokoju?

Problemy z dłońmi
Fot. Panthermedia
Problemy z dłońmi
(0)

Mrowienie, zaburzenie czucia w dłoni. Takie objawy pojawiają się u wielu pacjentów. Czy stanowią powód do niepokoju? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Reklama

Mrowienie lub drętwienie znane są jako czucie opaczne (allodynia, przeczulica) i dotykają przede wszystkim kończyn. Mrowienie pojawia się nieoczekiwanie, zazwyczaj bardzo szybko zanika. W sytuacji gdy drętwienie pojawia się coraz częściej, bez wyraźnej, przyczyny warto zwrócić na nie uwagę i przestać lekceważyć. Wśród przyczyn parestezji wskazuje się ucisk nerwów obwodowych, nowotwory, infekcje.

Miażdżyca również może być jedną z przyczyn wystąpienia mrowienia. Przyczyny parestezji mogą być również prozaiczne, takie jak niedobór wapnia, potasu, sodu, magnezu czy witamin z grupy B. Niekiedy parestezje są objawem zatrucia organizmu np. alkoholem. Najczęstszymi przyczynami pojawienia się drętwienia kończyn górnych są choroby ogólnoustrojowe, nie zawsze dotyczące układu nerwowego. Mimo to, jeśli obserwujesz u siebie pojawiające się bez przyczyny zaburzenia czucia, skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu. Lekarz może zlecić poszerzone badania, takie jak rezonans, angiogram, RTG czy USG.

Podstawą leczenia drętwienia kończyn jest eliminacja przyczyny choroby. Jeśli drętwienie jest skutkiem niedoboru witamin, odpowiednio dobrana suplementacja pozwoli wyeliminować problem. Nie bagatelizuj pojawiających się nieprawidłowości – mogą one być objawem współtowarzyszącym poważniejszego schorzenia, np. 

  • cukrzycy,
  • półpaśca,
  • niedoczynności tarczycy,
  • migreny,
  • zespołu cieśni nadgarstka.

Nie lecz parestezji na własną rękę. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek produktu leczniczego czy suplementu skonsultuj się z lekarzem. 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze