Zaloguj
Reklama

Wzrost a ryzyko migotania przedsionków

Miara do mierzenia
Fot. iStock
Miara do mierzenia
(0)

Migotanie przedsionków to schorzenie częste, ale i bardzo groźne – przy braku leczenia znacząco zwiększa ono ryzyko m.in. przebycia udaru mózgu. Znane są różne czynniki zwiększające możliwość wystąpienia tej patologii, naukowcy wciąż jednak przyglądają się temu, jakie inne jeszcze problemy mogą sprzyjać migotaniu przedsionków. Do ciekawych wniosków doszli ostatnio badacze z University of Pennsylvania – zauważyli oni bowiem, że istnieje powiązanie pomiędzy wzrostem pacjenta a ryzykiem wystąpienia u niego migotania przedsionków.

Reklama

Migotanie przedsionków jest jednym z częściej spotykanych zaburzeń rytmu serca – szacuje się, że w samych tylko Stanach Zjednoczonych z problemem zmaga się nawet więcej niż 6 milionów osób. Tak jak u niektórych ludzi jednostka prowadzi do występowania wyraźnych dolegliwości (takich jak m.in. kołatania serca, omdlenia czy pogorszenie tolerancji wysiłku), tak u części pacjentów przez pewien czas problem może przebiegać bezobjawowo. Taka sytuacja jest dość dużym zagrożeniem – migotanie przedsionków, objawowe lub bezobjawowe, znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Ze względu na wspomniane wyżej zagrożenie różni badacze poszukują czynników ryzyka migotania przedsionków – poznanie takowych doprowadziłoby bowiem do uzyskania wiedzy na temat tego, u jakich osób szczególnie warto przeprowadzać diagnostykę w celu wykrycia bezobjawowych postaci tego schorzenia. Znane jest to, że sprzyjać tej patologii mogą m.in. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i otyłość, okazuje się jednak, że związek z migotaniem przedsionków ma również i… wzrost.

O tym, że wyższe osoby mogą mieć zwiększone ryzyko migotania przedsionków, informują uczeni z University of Pennsylvania. Przeprowadzili oni badania, których wyniki okazały się dość zaskakujące. Badacze doszli bowiem do wniosku, że z każdym zwiększeniem wzrostu o nieco ponad 2,5 cm od wzrostu przeciętnego – za który przyjęto wzrost równy 170 cm – ryzyko migotania przedsionków narastać może o 3%.

W tej chwili nie do końca jasne jest to, dlaczego im człowiek wyższy, tym większe miałby mieć ryzyko migotania przedsionków – możliwe, że winne temu są geny. Autorzy opisanego tutaj badania podjęli się pewnych analiz i zaobserwowali oni, że u wysokich pacjentów istnieją pewne charakterystyczne kompilacje genów, które są powiązane zarówno ze wzrostem, jak i z ryzykiem zaburzeń rytmu serca.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze