Zaloguj
Reklama

Wstrzykiwanie żelu umożliwi naprawę tkanek uszkodzonych przez atak serca

Autorzy: Anna Pyka
Badanie w laboratorium
Fot. ojoimages
Badanie w laboratorium
(0)

Naukowcy z University of California, opracowali wstrzykiwany hydrożel, który może być skuteczny i bezpieczny w leczeniu uszkodzeń tkanek będących następstwem zawału serca.

Reklama

Rozwój tego typu terapii jest potrzebny, ponieważ liczba nowych przypadków zawału serca stale rośnie, a leczenie zniszczonej tkanki, było jak dotąd niemożliwe.

Hydrożel jest wykonywany z tkanki łącznej serca, która jest pozbawiana komórek mięśnia sercowego w procesie oczyszczania, liofilizowana i mielona do postaci proszku, a następnie skraplana w płyn, który może być łatwo wstrzyknięty do serca.

Gdy uzyskuje temperaturę ciała, płyn zamienia się w pół-stały porowaty żel, który jest akceleratorem pobudzającym komórki do ponownego zajęcia obszaru uszkodzonej tkanki serca. Hydrożel tworzy rusztowanie do naprawy tkanki i zapobiega dalszemu pogarszaniu się stanu sąsiednich tkanek.

Żel może być również podawany przez cewnik. Jest to metoda mniej inwazyjna, która nie wymaga operacji i znieczulenia ogólnego. Jego działanie zostało sprawdzone na sercu świni, ale jest krokiem w kierunku badania skuteczności terapii u ludzi.

Wyniki zostały opublikowane 21 lutego 2012 roku w Journal of the American College of Cardiology.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • J. Am. Coll. Cardiol., February 21, 2012; 59: 751 - 763 DOI: 1016/j.jacc.2011.10.888

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze